Известният политолог и заклет рокаджия проф. Евгений Дайнов представи в литературния клуб на НДК „Перото” сборника си с разкази „Началото на прехода. Записки по революцията (1989-1996)”. Това е втората част от трилогия, посветена на близката ни история. За нея професорът разказва от първо лице, единствено число.
Аз съм писал книгата като уличник, като участник в събитията на паважа. И това е един вид свидетелска история – каквото ми се е случвало на мен, в каквото съм участвал: подпалването на Партийния дом и всякакви такива неща…Каквото съм видял, съм го описал, без да правя особени изводи. Изводите могат да си направят читателите.
Според Евгений Дайнов книгата е оптимистична. В крайна сметка в България нещата се случват, макар бавно и непоследователно, важното е обаче, че това често става по забавен начин. Тази книга е за забавление, тя не е за тежки политически мисли, отбелязва той.
Революциите отдавна не са онова, което бяха – ще щурмуваме Бастилията, ще я запалим и след това да дойде някой диктатор като Наполеон. Революциите в края на ХХ, началото на ХХІ век са мирни, не винаги свършват с успех, но в 1989 година Източна Европа се освободи чрез тях. Друг е въпросът, че доста народи от Източна Европа си свършиха работата с една такава революция през 1989-90 г. Но тъй като ние, българите, сме половинчати и непоследователни, а и доста боязливи, на нас периодически ни се налага да минаваме през революционни епизоди. Революционен епизод последно имахме в 2013 година – протестите срещу кабинета Орешарски. А сега влизаме в 2016-та, в която също ще има поредица от такива епизоди, защото пак има несвършена работа в България.
Говорейки за революция, Евгений Дайнов подчертава, че не става дума за някаква завършена история. Революцията ще продължи и когато нас ни няма. Защото новата генерация – поколението на прехода, вече е в силите си. Книгата има и друго послание: не е задължително сериозните неща да са скучни и неразбираеми. Те могат да бъдат шарени, усмихнати. Революцията е представление, приключение и купон в крайна сметка. Тя е такъв изблик на свобода и достойнство, че ако не е радостно и шумно, значи нещо не е наред, отбелязва политологът.
Моята гледна точка е на една прашинка в революцията – казва Евгений Дайнов. – Това е разказ отдолу нагоре. А долу е най-интересно. Като погледнеш нагоре, виждаш синьото небе.
Русе вече може да се похвали с най-дългия дървен пешеходен мост в България. Съоръжението беше открито в края на 2024-та в Лесопарк "Липник". Мостът с обща дължина 28 м е оборудван със стъклен парапет и 7 стъклени прозореца , които са част от пода...
Розовото фламинго се смяташе за екзотичен вид за България, но от няколко години цели колонии избират езерата около Бургас за свое пребиваване. В момента повече от 450 екземпляра обитават бургаските влажни зони . Екзотичните птици никак не се..
Природозащитниците от Bulgaria Bird Walks организират днес във Варна разходка за наблюдение на водолюбиви птици и горски обитатели. Планирани за два похода в Морската градина от 9,00 и от 13,00 ч. Подобни излети ще има всеки месец в града, съобщи..
Година на политическа нестабилност и противопоставяния не толкова на идеи за излизане от дългогодишния властови ребус, в който се намира България, а на..
Часовникът на кукления театър е една от емблемите на град Стара Загора вече 48 години. Той е пуснат в действие през 1977 година и е единственият такъв..
"Позицията на правителството е константна. Българската православна църква (БПЦ) е една и неделима. Нейното единство е от особена важност за обществото. При..