Макар и работно, посещението на президента Росен Плевнелиев в Италия в края на отминаващата седмица бе наситено с обмен на позиции по парещите въпроси, свързани с миграционната криза, шенгенското пространство и тероризма. Теми, които определено касаят не само двустранните отношения. Беше направен и преглед, разбира се, на търговско-икономическите отношения между България и Италия.
Формалният повод за визитата беше участието на българския държавен глава в международния форум на тема „Предизвикателствата на радикализацията и екстремизма в междурелигиозния мирен диалог – кои стъпки са ефективни”, организиран от центъра „Низами Ганджави” и Италианското дружество за глобален диалог. Плевнелиев беше сред основните оратори. „Толерантността е нашата истинска сила пред предизвикателствата на радикализацията и екстремизма”, подчерта държавният глава и допълни, че обединена Европа е пространство на солидарност с мигрантите, които търсят закрила, но същевременно е и пространство, в което има ясни правила и споделени ценности.
Темата за мигрантската криза беше основна по време на последвалата среща на Росен Плевнелиев с италианския президент Серджо Матарела. Двамата се обединиха около това, че ЕС трябва да има обща позиция за интеграция и репатриране на бежанците. Българският президент открои, че при така създалата се ситуация, е неизбежно да се пристъпи към репатриране на икономическите имигранти. Матарела пък допълни, че в тази връзка ЕС трябва да инвестира в контрола на външните граници, а не отделни страни-членки да затварят своите. Италианският президент акцентира също, върху това, че обменът на информация, свързана с тероризма, не е на необходимото ниво. Ако имаше достатъчна координация, според него са могли да бъдат предотвратени някои от терористичните атентати на Стария континент.
Колкото до двустранните отношения, Плевнелиев и Матарела отбелязаха, че Италия е сред десетте най-големи инвеститори в България. За периода 1996-2014 г. тези инвестиции са достигнали 1,5 милиарда евро. Българският президент допълни, че търговският обмен между България и Италия расте непрекъснато и е достигнал 4,2 милиарда евро, което нарежда Италия на второ място като търговски партньор, след Германия, сред страните-членки на ЕС.
И накрая един показателен факт, който може да се определи като „черешка на тортата” по време на визитата в Италия на Росен Плевнелиев. Вестник „Кориере дела сера”, гръмовержецът на италианската преса, който, шеговито казано, сваля и назначава правителства, публикува интервю с Росен Плевнелиев. Държавният ни глава, може би с прекален патос защити Шенгенския договор: „Шенген е мечтата на всеки европеец – да пътува из цяла Европа без паспорт”, независимо от това, че някои страни-членки искат договорът да бъде замразен. По думите на Плевнелиев, Шенгенското пространство е един от най-добрите резултати на Европейския съюз, то е „крайъгълен камък, който определя нашата същност и ние не бива до подлагаме на съмнение тази наша същност”.
В понеделник над Източна България облачността ще се разкъса и над цялата страна ще бъде предимно слънчево. Ще духа слаб до умерен вятър от запад-северозапад и дневните температури ще се повишат. Минималните ще бъдат между минус 4° и 1°, за София –..
Първата шейни зона на Витоша отвори врати, след като в планината натрупа достатъчно сняг и утъпквателните машини могат да обработват широкия терен. Зоната се намира над хижа "Алеко" и към нея водят указателни табели. Желаещите да я изпробват ще..
Над 98% от установените повреди в съоръженията вече са отстранени, съобщиха от "Енерго Про". Аварийните екипи продължават дейностите за възстановяване на електрозахранването на десетки села в Габровския Балкан, Търговищко и Горна Оряховица...
Президентът на Република България Румен Радев поздрави всички българи у нас и по света с настъпването на новата 2025 година и им пожела мир, здраве и..
Нова година, нови хоризонти! С вас сме, за да ви информираме, вдъхновяваме и подкрепяме по пътя към нови цели и успехи през 2025 година. Екипът на..
В първия ден на новата 2025 година в Спасителния център за диви животни на "Зелени Балкани" бяха приети, общо 606 планински чинки (Fringilla..