Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Празник на гърнетата“ в Добруджа

Снимка: архив

За осми пореден път община Крушари e домакин на кулинарния фестивал „Празник на гърнетата”, на който могат да се опитат типични за Добруджанския край гозби. 

В съботния 18 юни участниците се представят с домашни гозби в няколко категории: основни ястия – месни и безмесни, супи и чорби, десерти, салати, предястия и следястия, тестени изделия, варива, печива, разядки и сладка. Според регламента на състезанието блюдата задължително трябва да бъдат поднесени в глинено гърне,глинена тава или тиган. Надпреварата ще събере и майстори-винари, които могат да представят в конкурса "Бучни пръчка, пий вино" своята продукция от местни добруджански сортове.  И още една изненада - ще отвори врати и пазар "Насред село, на мегдана", на който стопани ще предлагат домашни продукти - мед, мляко, сирене, плодове, зеленчуци, цветя, билки и подправки. През целия ден самодейни състави ще представят богатството на добруджанския фолклор.Макар и виртуално, ще присъстваме на този „вкусен“ празник чрез разказа на Димитрина Желева, директор „Хуматитарни дейности“ в община Крушари и главен организатор на събитието.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България днес - 26 юни 2025 г.

В "България днес" на 26 юни слушайте : 06:45  -  Нови възможности за етническите българи в Молдова, след като университетът в Тараклия се превърна във филиал на Русенския университет 18:45  -  Българинът от Париж Джонатан Ангелов описва в..

публикувано на 26.06.25 в 19:00

Часът на Радио България - Брой 57

В брой 57 на предаването слушайте: Сезонна работа в Европа – една от възможностите за безработните българи. Накъде се насочват те и в какви сфери, разказва пред Гергана Манчева Габриела Горанова-Димчева, заместник -директор на Агенцията..

публикувано на 26.06.25 в 12:00

Разходите за пенсии са се увеличили с над 1 млрд лева

Общата сума на приходите по консолидирания бюджет на държавното обществено осигуряване (ДОО) към май 2025 г. са със 742,9 млн. лв. повече, в сравнение със същия период на 2024 г, съобщи БГНЕС, като цитира НОИ. В сравнение със същия период на миналата..

публикувано на 26.06.25 в 11:19