Миналата седмица две събития предизвикаха истинско "атомно затопляне" в иначе доста охладнелите напоследък търговско-икономически и политически отношения между Русия и България. Атомно, защото и двете събития се отнасят до българската атомна енергетика, която всъщност е изцяло руска. Първо беше подписан договор за удължаване живота с 30 години на единия от двата реактора на единствената българската атомна електроцентрала на в Козлодуй. Той е руско производство и сега ще се модернизира пак от руснаци със съдействието на французи. По всяка вероятност сходно споразумение с консорциума Русатом-ЕДФ ще бъде подписано и за удължаване живота и на другия реактор в Козлодуй. Засега не е известно колко ще струва реставрацията на остарелите мощности, знае се само, че те дават най-евтиния ток в България и осигуряват 33 на сто от потреблението. Всички се поздравиха и всички останаха доволни.
Същите положителни емоции предизвика и другото събитие ден по-късно – решаването на спора между руската "Атомстройекспорт" и българската Национална електрическа компания(НЕК). Преди десетина години НЕК беше решила да възобнови един проект от 80-те години на миналия век за строителството на втора българската атомна централа пак на Дунав до Белене и поръча на руснаците два реактора. Впоследствие парламентът наложи вето на проекта, който обаче беше вече доста напреднал както по отношение на българската инфраструктура, така и на руското техническо оборудване. Руснаците си свършиха работата, произведоха двата реактора и си поискаха парите. Да, обаче България нито имаше пари да ги плати, нито имаше нужда от тези реактори. Международен арбитражен съд през юни осъди България да плати над 600 млн. евро на руснаците плюс лихви за всеки ден просрочване. Тази седмица всичко се уреди – българите обещаха да платят до средата на декември, руснаците се отказаха от 50 млн. евро лихви и даже се съгласиха да държат на склад машините, докато българската страна реши какво да прави с тях. Сега се чака Брюксел да каже дали държавата може да даде назаем 600 млн. евро на Националната електрическа компания без да я обвини в неправомерна държавна помощ и да я санкционира. Българите са оптимисти и даже намекват, че по-скоро ще платят глоба на Брюксел, отколкото да се откажат от изгодната сделка с Москва. Трудно се излиза от орбитата на руснаците.
В неделя ще преобладава слънчево време. Ще духа слаб вятър от запад-югозапад, в западната част на Дунавската равнина – предимно от изток. Минималните температури ще бъдат между минус 6° и минус 1°, в София – около минус 6°, а максималните – между 4° и..
Ваксини срещу Covid-19 на стойност над 145 млн. лв. са били бракувани в периода 2022-2024 г. Това се разбира от отговор на депутатски въпрос на служебния здравен министър Галя Кондева. Става дума за повече от 5 млн. дози ваксини на седем компании,..
С историческа възстановка в столичния Северен парк беше отбелязана 147-ата годишнина от освобождението на София от османско владичество. 147 години от освобождението на София " Възстановката пресъздава трите битки при селата Саранци, Долни..
Година на политическа нестабилност и противопоставяния не толкова на идеи за излизане от дългогодишния властови ребус, в който се намира България, а на..
Часовникът на кукления театър е една от емблемите на град Стара Загора вече 48 години. Той е пуснат в действие през 1977 година и е единственият такъв..
"Позицията на правителството е константна. Българската православна църква (БПЦ) е една и неделима. Нейното единство е от особена важност за обществото. При..