Разпускането на парламента и насрочването на предсрочните избори в България е въпрос на дни. Въпреки това политическото напрежение в законодателния орган не намалява, а се повишава, и то пак във връзка избирателната система.
Във вторник Комисията по правните въпроси отказа да включи в дневния си ред точка за обсъждане и приемане на резултатите от националния референдум за въвеждане на мажоритарна избирателна система. Предложението беше направено от ГЕРБ в извънреден порядък, но срещу него се обявиха всички останали сили, представени в комисията – БСП, ДПС, Реформаторския блок, Патриотичния фронт, БДЦ, „Атака” и АБВ. Макар и останала една срещу всички, партия ГЕРБ не се отказа от намерението да вкара темата в дискусиите в първия ден от новата пленарна сесия на парламента. Подобна позиция на „един срещу всички” ГЕРБ зае и през юни 2014 г., когато по повод договорката на политическите сили в Консултативния съвет за национална сигурност предишните парламентарни избори да се проведат между 28 септември и 12 октомври, лидерът на партия ГЕРБ Бойко Борисов заяви, че на БСП, ДПС и „Атака” вяра не може да се има и „оттук нататък е война”. Повод за радикално противостоене тогава даде отхвърлянето на предложение на ГЕРБ парламентът да не обсъжда вето на президента Плевнелиев върху Закона за МВР. Сега повод за противостоене е несъгласието пропорционалната избирателната система на България да бъде сменена с мажоритарна два месеца преди изборите. Срещу това се обявяват не само всички парламентарни сили освен ГЕРБ, но и новоизбраният държавен глава Румен Радев, който изрази недоумение защо темата с референдума за избирателната система се „съживява дни преди разпускането на 43-то НС, съпроводена с искания за удължаване на неговата работа". В тази връзка, Радев е категоричен, че няма да удължава живота на настоящия парламент и в най-кратък срок след встъпването си в длъжност на 22 януари ще назначи служебно правителство, ще разпусне НС и ще насрочи парламентарни избори.
Прави впечатление, че смяната в изборните правила в България започва да става опасен прецедент, а срещу тази практика се обявяват не само партии, но и експерти. Редица социолози коментират, че намеренията за такава смяна в последния момент поставят парламента в конфузната ситуация.
Вероятно това съзнава и самата ГЕРБ, а настойчивостта й се дължи на предизборни цели. В обществените нагласи желанието за промяна в изборната система е категорично и подкрепата му логично би дала предизборни предимства. Дали е така ще отговорят в крайна сметка самите предсрочни избори. Резултатът няма да очакваме дълго, защото те ще бъдат проведени в края на март или началото на април.
Най-важното днес е да се гласува, заяви пред журналисти президентът Румен Радев, след като упражни правото си на вот с машина. По думите му, всички искат да се сложи край на този изтощителен маратон от непрекъснати избори. За да има обаче устойчив и..
От началото на предизборната кампания до днес в 12,00 ч. в структурите на МВР са получени 796 сигнала за нарушаване на изборното законодателство и политическите права на гражданите. Най-много от тях – 625, засягат купуването на гласове в полза на..
До 11,40 ч. в Централната избирателна комисия са постъпили 11 сигнала за нарушения в гласуването за нов парламент – сред тях за агитация по телевизия, за заснет вот и за студент, който не е допуснат да гласува. Подадени са също 35 решения на регионални..
Професионалната асоциация по роботика, автоматизация и иновации обединява над 80 български и международни компании, които си поставят една глобална цел –..
21 гласа не достигнаха на партия "Величие" за влизане в новия парламент. Това заяви председателят на Централната избирателна комисия (ЦИК) Росица..
В брой 24 на предаването говорим за (не)познатите съвременни български будители зад граница: С България в сърцето и в далечна Аржентина –..