Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Година след огнения ад в Хитрино хората още сънуват ужаси

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Жителите на шуменското село Хитрино ще запомнят 10 декември 2016 г. като най-трагичната дата в своя живот. Дерайлирал влак и последвала експлозия на цистерни с полипропилен и пропан-бутан помете къщи и сгради в района. Преживелите трагедията описват ситуацията като след война. Статистиката също е покъртителна - 7 са жертвите, 29 тежко ранените, а 27 къщи са абсолютно изпепелени.

Двамата машинисти, управлявали дерайлиралия влак, ще отговарят пред съда за причиняване на смърт по непредпазливост на 7 души и телесни повреди на още 14. Следствието е установило, че влаковата композиция се е движила със скорост, двойна на допустимите 40 км/ч, железопътната инфраструктура е била в ред и не е имало никаква причина влакът да дерайлира поради техническа неизправност.

Година след трагедията в Хитрино потърпевшите все още чакат пари за ремонт на къщите си, а дворовете им приличат на строителни площадки. За възстановяването на селото бяха отпуснати 5 милиона лева през социалното министерство и още над 2 милиона лева дарения чрез БЧК. В интервю за Радио България кметът на Хитрино Нуридин Исмаил увери, че всички жители на селото ще имат покрив над главата си през тази зима. А дали успяват хората да се отърсят от ужаса на това събитие? Ето и отговора на кмета:


Трябва време, за да се отърси Хитрино от случилото се преди една година - различно време за хората, които преживяха различни съдби и загуби. В рамките на една година постигнахме много, но мъката, която имат определени хора и семейства, може би ще остане цял живот. Мъката по загубата на близките е неутешима. Това събитие наистина промени хората, но аз съм сигурен, че с времето лека-полека ще се върнат към своя нормален начин на живот.

Снимка: Салим Салих
Трагедията в Хитрино успя да обедини българския народ и да покаже съпричастност към хората в беда. Кметът на Хитрино е благодарен за това: Така, както трагедията обедини хората в България, нищо друго като събитие не ги е обединявало. Хората от цяла България, без значение от кой регион, община, етнос и религия така се обединиха около загубите на селото ни и се сплотиха, че дадоха пример за национално обединение. Тази доброта, тази топлота ние я приехме със сълзи на очите си и се трогнахме от съпричастността на народа ни.

Цветан Цветков от Хитрино е един от хората, преживял този ужас. Гласът му все още трепери като се връща в спомените за злополучната сутрин на 10 декември 2016 година:


Трагедията е невероятна. Гледал съм много филми на ужасите, но такъв не съм виждал. Не можех да повярвам на очите си, мислех, че съм в един кошмарен сценарий. Аз бях още в леглото, когато се чу един тътен, едни огромни вибрации, имах чувството, че влиза огромен камион в къщата и я подкопава. След това се чу страхотен гърмеж и изпотроши всички прозорци. Излязох навън и видях, че цялото небе беше огненочервено. Много хора като мен още не могат да преодолеят страха и ужаса, често сънувам пламъци и викове на хора за помощ.  

По повод годишнината от трагедията в гара Хитрино ще бъде даден курбан по християнски и мюсюлмански обичай на 17 декември.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Лошото време си отива, на юг ще има локални кратки валежи

В четвъртък , 4 юли, над страната ще има разкъсана облачност. След обяд над Рило-Родопската област се очакват краткотрайни валежи с гръмотевици. Минималните температури ще са между 15 и 23°, в София 15°. Максималните ще са от 25 до 30°, в..

публикувано на 03.07.24 в 19:35

България днес - 3 юли 2024 г.

Българите в Албания – централна тема в "България днес" на 3 юли. Повод са резултатите от преброяването на населението в Балканската държава, според които над 7 хиляди души са се определили като етнически българи. Реално ли е това..

публикувано на 03.07.24 в 19:00

Климатичните промени носят по-големи разходи и риск от бедност за много българи

Населението на България, и най-вече хората с нисък социално-икономически статус, са сред най-уязвимите групи в ЕС по отношение на промените в климата. Причините за това са няколко. Страната ни е на дъното на класацията за издръжка на живот в ЕС –..

публикувано на 03.07.24 в 10:45