В понеделник вечер за два часа състоялата се във Варна лидерска среща ЕС-Турция даде отговор на двумесечни очаквания, предположения и резерви. Предположенията, че срещата може да не се състои заради предхождащите я остри противоречия между преговарящите страни, не се оправдаха. Единствената цел, която българският премиер Бойко Борисов си поставяше като неин инициатор – да се осигури продължаване на споразумението на EС с Турция за миграцията, беше постигната. Председателят на Европейския съвет Доналд Туск призна, че във Варна ЕС и Турция не са постигнали решения и компромиси, но от изявленията на участниците в срещата пролича, че въпреки различията, диалогът ще продължи. Ще продължи, но отново в трудна и противоречива ситуация.
На отпътуване за Варна президентът Реджеп Ердоган заяви в Истанбул, че Турция е заинтересована от продължаване на преговорите за членство в ЕС, а след срещата председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер отвърна, че е категорично против прекратяването на преговорите за членството на Турция и е гарант, че те ще продължат. Изявлението на Юнкер е свидетелство за вътрешни противоречия в ЕС по въпроса, ако съдим по неотдавнашната позиция, изразена от австрийския канцлер Себастиан Курц в София, че към момента Турция не отговаря на критериите за преговорни отношения със Евросъюза.
Но президентът Ердоган формулира и някои трудни за задоволяване претенции от турска страна. За благоприятно развитие на отношенията с ЕС оттук нататък Анкара ще очаква час по-скоро да се либерализира визовият режим на Евросъюза за турските граждани. Освен това турската страна ще очаква ЕС не само да престане да критикува действията й срещу някои терористични организации извън собствените й граници, но и да им оказва силна подкрепа. Последната претенция е особено трудна за приемане от ЕС, особено предвид продължаващото му критично отношение към действията на Турция в Сирия. Валидни след срещата във Варна остават и изискванията на ЕС към Турция за спазване на човешките права, подобряване на отношенията с Гърция и Кипър, освобождаване на задържаните неотдавна двама гръцки митничари.
Въпреки сложността и диаметралните противоречия между ЕС и Турция по някои теми от дневния ред на отношенията им, може да се очаква оттук нататък диалогът им да бъде по-конструктивен. Една от предпоставките за това е изричното признаване от страна на европейските лидери, че Турция изпълнява споразумението си с ЕС за миграцията и благодарене на нея в момента миграционният натиск към Западна Европа е практически нулев. Колкото до язвителните упреци на Анкара, че ЕС не спазва финансовите си ангажиментите по това споразумение, председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер бе категоричен, че не бива да има съмнения в изплащането на остатъка от обещаната помощ, възлизащ на около 1,2 милиарда евро.
В частност за премиера Бойко Борисов лидерската среща ЕС-Турция във Варна има и положителен вътрешнополитически ефект. От форума премиерът се възползва, за да постави на турската страна някои проблеми по искане на опозицията, особено труден от които е този обезщетенията за имотите на тракийските бежанци. В отговор турският президент е предявил насрещни искания относно проблема с имотите на мюфтийството в България, възродителния процес, пенсиите на изселниците от България в Турция, управлението на водите. Очевидно е, че тези въпроси също предполагат не само труден, но и продължителен диалог. Българският премиер Бойко Борисов очаква до средата на годината да се проведе двустранна среща с турската страна специално по тези проблеми.
В "България днес" на 21 януари разговаряме с Мария Янкова, програмен директор "Образование" в УНИЦЕФ–България за проекта на организацията, насочен към повишаване на качеството на образованието и грижата в ранна детска възраст. След това се отправяме към..
Предизвикателствата пред Европа и България обсъди новият български премиер Росен Желязков с българските евродепутати от всички политически групи в Страсбург. Премиерът се срещна днес с представителите на България в Европейския парламент преди началото на..
Новият министър на външните работи на България Георг Георгиев проведе първи телефонен разговор с Върховния представител по въпросите на външните работи и политиката за сигурност на Европейския съюз Кая Калас. Той подчерта ангажимента на страната ни към..
Българчетата от неделното училище "Родина" в испанския град Малага ще се включат в работилница по четене на български език. Събитието е на 25 януари, а в..
С гордост и в очакване на големия ден – 25 януари! Така ще премине петъчната „България днес“ в навечерието на 90-ата годишнина на Българското национално..
Историята – това е действителността в непрекъснатото ѝ развитие. От гръцки – ιστορία – това е "проучване, познание, придобито чрез изследване". Днес..