Наскоро ни гостува чилиецът Педро Леон, който през 80-те години е работил в испанската редакция на Радио България и има много общо с нашата страна.
Господин Леон, какво ви доведе в България преди 30 години?
Бях част от група чилийци, които в един много труден политически период, в който имахме диктатура, трябваше да напуснем страната. Първо бях в Унгария, където следвах унгарска история и култура, а след това дойдох в България, за да правя аспирантура, сега е докторантура. След това се случиха други неща… Аз бях председател на чилийския комитет на студентите и докторантите. Имах много работа, провеждах семинари и срещи. Имаше много студенти от Латинска Америка, Португалия и други европейски страни...Имахме голяма културна дейност, правехме семинари за живота и политиката в Латинска Америка и в Европа. Така че бях много активен и се сближих с българите, дотолкова, че се ожених в България. Беше нещо много красиво, което остана в миналото. Животът ми беше пълен, защото преди това бях сам, в чужда държава на друг континент. Не можехме да се върнем в Чили по това време без семейство ... А България е страна с много щастливи хора, много близка. Езикът беше лесен за нас, писането може би малко по-трудно, но всички изкарахме курс по български език. Учих български, българска история и култура ... Затова България е най-важната страна от всички, в които съм живял. Живял съм в Перу, Аржентина, Унгария, България ...
Обикновено българският език е много сложен за испаноговорещите, защото са езици, които нямат нищо общо.
В България имаше един институт за езиково обучени - ИЧС, ако си спомням правилно. Там учехме български в продължение на една година. Изучавахме езика и предметите по специалността на български. Тъй като моята докторантура беше в областта на историята, учех история на български език. Други изучаваха биология, математика ...
Какво ви върна в България 30 години по-късно?
От много години исках да се върна в България. Преди работех, сега съм пенсионер и си казах: "Първото нещо, което ще направя е да пътувам до Европа". Не бях идвал в Европа от много години, така че дойдох за един месец да направя една обиколка. България за мен е най-важната. От София отивам в Пловдив и се надявам да стигна до морето.
Какво най-много ви харесва в България?
Труден въпрос. Ожених се тук. Наистина това, което ни харесва най-много, не само на мен защото аз представлявам по някакъв начин всички чилийски студенти, които са били тук. Ние често си спомняме и говорим за България, за характерът на българите, за това че умеят да се веселят. Те се събират, за да хапнат нещо вкусно, да пийнат добро вино, ракия. Бил съм на много събирания на "село”, ял съм "агнешко месо с ориз", а виното си го приготвят сами в значителни количества. А към 9-10 вечерта започват да танцуват хора. Аз го намирам за прекрасно. Това най-много ми харесва и киселото мляко.
В последният момент, когато третата експедиция на нашия научно-изследователски кораб трябваше да тръгне за Антарктида през ноември получихме писмо, че парите за да може да се върне кораба обратно са пренасочени за зърнопроизводителите. Това означаваше,..
Външно министерство изрази сърдечни съболезнования за ужасната трагедия в училище "Пречко" в Загреб. "Нашите мисли са с народа на Хърватия", написаха от министерството в мрежата "Х". Дете загина на 20 декември, а други 3 деца и двама възрастни са ранени..
В присъствието на дипломати външният министър Иван Кондов откри в Пловдив последния стенопис от конкурса на министерството „България – по-красива в НАТО“. Проявата е посветен на 20-ата годишнина от членството на страната в Алианса. Творбата е дело на..
Роднини от двете страни на границата чакат да се възстанови вековен маршрут, който свърза Родопите с Беломорието. На 1-ви януари 2025 г., след падането на..
Хората от централата на БСП на ул. "Позитано" 20 в София са били евакуирани заради сигнал за бомба в събота преди обяд. Заплахата е получена по имейл,..
"Ужасното нападение в Магдебург в навечерието на Коледа е възмутително. Подобни престъпления и прояви на насилие са напълно недопустими" - това написа..