Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг пристигна вчера на посещение в България след участие в среща на инициативата Б9 в Словакия. На въпросната среща България бе представена от президента Румен Радев, а той от кулоарите й коментира, че някои текстове на предварително изготвената заключителна декларация са застрашавали реализацията на инфраструктурни проекти от национален интерес за България и е направил необходимото те да бъдат извадени от документа. Подробности Радев не съобщи, но вероятно проблемните текстове са били срещу реализирането на газовите проекти „Северен поток 2“ и „Турски поток“.
Часове преди визитата на Столтенберг в България да започне, от Словакия президентът призова правителството да „материализира“ предстоящата на 4 и 5 март визитата на руския премиер Дмитрий Медведев в България, за да не стане тя заложник на чужди интереси. С този призив Румен Радев потвърди убеждението, че освен поотделно, двете посещения трябва да се разглеждат и във взаимната им връзка. Защо не и в контекста на предупреждението, което американският вицепрезидент Майк Пенс отправи наскоро на Мюнхенската конференция по сигурността, че САЩ няма безучастно да наблюдават как съюзници от НАТО купуват оръжия от техни противници, и няма да може да гарантират мира на Запад, ако тези съюзници зависят от Изтока.
Медиите в България отделят голямо внимание на изявленията на Радев. Една от тях отбеляза, че очевидно под „чужди“ на България интереси той разбира такива, които са чужди и на Русия. Но подобни позиции досега президентът е заемал и по други поводи, още от началото на своя мандат. В частност, по отношение на енергийните проекти, националните с руските интереси отъждествяваше и предшественикът му Георги Първанов. При това не само относно проекта „Южен поток“, станал по-късно „Турски поток“, но и по отношение на замразения от години насам проект за възобновяване на строителството на АЕЦ „Белене“. Противоположни позиции обаче отстояваше президентът Росен Плевнелиев, а по част от въпросите, с различни нюанси при различните си мандати, и самият премиер Бойко Борисов.
Още преди официалното начало на визитата на Столтенберг в София, работна вечеря на госта с премиера Бойко Борисов потвърди, че основни точки в отношенията на България с НАТО са общата работа в сигурността и отбраната, сделката за нови изтребители за ВВС, военният бюджет и ситуацията в Западните балкани и Черноморския регион. А като основни теми на посещението на Медведев са предизвестени сътрудничеството в енергетиката, икономиката и туризма. Каква е връзката между посещенията на руския премиер и тази на генералния секретар на НАТО ще бъде възможно да коментираме когато и двете приключат.
Няма да има съвместно честване със Северна Македония на 153-тата годишнина от рождението на Гоце Делчев на 4 февруари. България не е получила покана да почетем заедно този ден, съобщи външният министър. Георг Георгиев определи отношенията между..
Днес в Брюксел премиерът Росен Желязков ще участва в неформална среща на лидерите на ЕС, фокусирана върху укрепването на европейската отбрана. Дискусиите ще обхванат повишаването на отбранителните способности на Съюза, противодействието на хибридни и..
В понеделник, 3 февруари, в Свиленград с официална церемония стартира дейността на съвместен контингент от служители на България, Австрия, Румъния и Унгария за охрана на българо-турската граница. Българският министър на вътрешните работи Даниел Митов ще..
Подкрепа за дейността на Института по социални дейности и практики в София е каузата, която ще обедини организатори и гости на превърналия се в..
За бойкот на големите хранителни вериги в България заради спекулативно високите цени призова през "Фейсбук" заместник-председателят на ВМРО Карлос..
Икономисти и финансисти инициираха петиция с искане да не се отлага подаването на заявление за извънреден конвергентен доклад от Европейската комисия за..