Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Буковите гори в парк „Централен Балкан“ вече са в списъка на ЮНЕСКО за природно наследство

Снимка: архив

Сертификат за обект на световното наследство на ЮНЕСКО получи на 27 март националният парк „Централен Балкан“. С това буковите гори в парка стават част от серийния европейски обект на световното наследство „Старите и първични букови гори на Карпатите и други региони в Европа“.

България участва в него с най-представителните си букови гори (близо 11 хил. хектара) в деветте резервата на територията на парк „Централен Балкан“ – „Боатин“, „Царичина“, „Козя стена“, „Стенето“, „Соколна“, „Пеещи скали“, „Стара река“, „Джендема“ и „Северен Джендем“.

Отличието беше връчено на официална церемония в МОСВ от заместник-министъра на околната среда и водите Красимир Живков на директора на дирекция „Национален парк „Централен Балкан“ Генчо Илиев. Той каза, че 30 000 хектара са общо буковите гори в националния парк, които се опазват от създаването му през 1991 г., а усилията в момента са насочени към популяризиране на българските вековни букови гори чрез привличане на повече туристи.

Обектът „Старите и първични букови гори на Карпатите и други региони в Европа“ включва 78 компонента, разположени на територията на 12 европейски държави – Австрия, Албания, Белгия, България, Румъния, Словения, Испания, Италия, Хърватска, Германия, Украйна и Словакия.

С включването на буковите гори  в „Централен Балкан“ българските природни обекти в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО вече са три. От 1983 г., две от най-емблематичните наши природни територии – национален парк „Пирин” и природен резерват „Сребърна“, са част от този списък.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Нова организация за достъп и престой пред Терминал 2 на летище София

От 9 януари 2025 г. всеки пътуващ, който иска да достигне до Терминал 2 на летище София с автомобил ще преминава през бариерни системи, които регистрират номерата на автомобилите. Това съобщи операторът на летището СОФ Кънект. Новата система..

публикувано на 03.01.25 в 16:42

Георги и Мария са най-разпространените имена в България през 2024 година

Най-разпространените в България имена през 2024 година са били Георги (140 818) и Мария (100 651). След тях се нареждат Иван и Иванка, а после - Димитър и Елена, показват данните на НСИ.   При новородените през изминалата година най-популярно за..

публикувано на 03.01.25 в 14:05

Часът на Радио България по програма "Христо Ботев" - 33 брой

В първия ни брой за 2025 г. слушайте: Новогодишно наричане от Бесарабия – за обичая „Поле-поле“ разказва етнографът Галина Манолова;   За предизвикателството да издаваш български вестник зад граница и посланията, които той отправя –..

публикувано на 03.01.25 в 13:12