Сертификат за обект на световното наследство на ЮНЕСКО получи на 27 март националният парк „Централен Балкан“. С това буковите гори в парка стават част от серийния европейски обект на световното наследство „Старите и първични букови гори на Карпатите и други региони в Европа“.
България участва в него с най-представителните си букови гори (близо 11 хил. хектара) в деветте резервата на територията на парк „Централен Балкан“ – „Боатин“, „Царичина“, „Козя стена“, „Стенето“, „Соколна“, „Пеещи скали“, „Стара река“, „Джендема“ и „Северен Джендем“.
Отличието беше връчено на официална церемония в МОСВ от заместник-министъра на околната среда и водите Красимир Живков на директора на дирекция „Национален парк „Централен Балкан“ Генчо Илиев. Той каза, че 30 000 хектара са общо буковите гори в националния парк, които се опазват от създаването му през 1991 г., а усилията в момента са насочени към популяризиране на българските вековни букови гори чрез привличане на повече туристи.
Обектът „Старите и първични букови гори на Карпатите и други региони в Европа“ включва 78 компонента, разположени на територията на 12 европейски държави – Австрия, Албания, Белгия, България, Румъния, Словения, Испания, Италия, Хърватска, Германия, Украйна и Словакия.
С включването на буковите гори в „Централен Балкан“ българските природни обекти в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО вече са три. От 1983 г., две от най-емблематичните наши природни територии – национален парк „Пирин” и природен резерват „Сребърна“, са част от този списък.
Арменците празнуват Бъдни вечер на 5 януари. По този повод в Арменската църква в София ще се отслужи предпразнична служба за Бъдни вечер. Ще се извърши освещаване на нарове ("нур орхнек"), които след службата ще бъдат раздавани на миряните. Празничната..
През 2025 година по план трябва да бъде завършен първият в България и Югоизточна Европа радиотелескоп, известен като LOFAR-BG. Той ще е част от нидерландския Институт по радиоастрономия ASTRON, съобщи репортерът на БНР Добромир Видев. Съоръжението с..
Русе вече може да се похвали с най-дългия дървен пешеходен мост в България. Съоръжението беше открито в края на 2024-та в Лесопарк "Липник". Мостът с обща дължина 28 м е оборудван със стъклен парапет и 7 стъклени прозореца , които са част от пода...
Година на политическа нестабилност и противопоставяния не толкова на идеи за излизане от дългогодишния властови ребус, в който се намира България, а на..
Часовникът на кукления театър е една от емблемите на град Стара Загора вече 48 години. Той е пуснат в действие през 1977 година и е единственият такъв..
В "България днес" на 7 януари ви срещаме доайена на българската общност в..