Първи май напомня за смелата стачка на професионалните съюзи в САЩ, които през 1886г. повеждат над 300 000 работници с искане за официално въвеждане на 8-часов работен ден. На тази дата днес в България, а и в много страни по света, се честват заслугите на работническото движение за повече държавна защита на правата и интересите на работещите във всяка сфера.
Международната организация на труда (МОТ) е една от най-старите организации, създадена през 1919 година, за да крепи социалния мир и справедливост. Тя е единствената по рода си универсална трипартитна световна организация, в която участват представители на правителствата, на работодателите и на синдикатите. България е сред първите приети членове на МОТ и е сред водещите 10 държави, ратифицирали над 100 конвенции за правата на човека в сферата на труда. Близо 100 години страната ни участва в работата на МОТ без прекъсване, независимо от превратностите в обществено-политическото си развитие. В подписаната специална програма за сътрудничество между Международната организация и България, вниманието е насочено към фундаментални сфери като принципи и права при работа, заетост, социална защита и социален диалог. Наскоро в София беше отбелязана 100-годишнината на организацията с тържествено заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество. Сред гостите бе и зам.-регионалният директор на Международното бюро по труда за Европа и Централна Азия Маурицио Буси.
Намаляването на неравенството и увеличаването на социалната справедливост са глобални проблеми, които изискват смели решения на глобално равнище – отбеляза гостът. Необходимо е да има подкрепа за хората в условията на преход, да се работи в посока равенство между половете и намаляване на дискриминацията. Ако жените и в бъдеще продължат да носят тежестта на домакинството и семейството, те няма как да се изравнят по възможности с мъжете. Растежът на БВП на една държава вече не е показател за производителността на труда.
Не на последно място Маурицио Буси посочи, че в разпределението на времето за труд и почивка самите работници трябва да вземат по-голямо участие. Важно е технологиите да са в помощ на човека за достойна работа. В тази връзка новата позиция на работника в процеса на цифровизацията и автоматизацията ще бъде обсъдена на предстояща международна среща на синдикалистите през юни.
Условията на труд имат пряко отношение към сигурността и спокойствието на работещите. Задължението за осигуряване на безопасни условия на труд е на работодателите. Доколко това изискване се спазва? Анкета сред работници от София във фабрика за промишлени конци показа, че там чуждестранният работодател е предприел всички мерки за безопасност:
Строителните обекти са едно от най-рисковите места за работниците. Ето какви предпазни средства използва Виктор, строител от София:
България се представя на Lisbon Food Affair (LFA) – най-големия хранителен панаир в Португалия, който отвори врати днес и ще продължи до 12 февруари на територията на Международния лисабонски панаир, предаде БТА. Националният щанд на България е..
Министерството на туризма организира рекламно-опознавателен тур за полски журналисти от специализирани медии в сферата на туризма. От 2 до 9 февруари журналистите посетиха най-популярните ни зимни курорти – Банско, Боровец и Пампорово, за да се..
Лекари от Индия ще специализират в МБАЛ "Рахила Ангелова" в Перник. Под ръководството на наставници те ще практикуват в детско отделение, отделението по неврология и Първо вътрешно отделение, предаде кореспондентката на БНР Елена Тамакярска...
Партия "Възраждане" се обяви срещу продажбата на Украйна на двата руски реактора, предназначени за АЕЦ "Белене". "АЕЦ "Белене" е един от..
Всички международни летища в България да бъдат оборудвани с анти-дрон системи се договориха министърът на транспорта и съобщенията и вицепремиер..
"На 13 февруари т.г. българските потребители не трябва да пазаруват в нито един хранителен магазин, в нито една търговска верига, в нито един..