Работна група към Министерството на труда и социалната политика ще предложи тази есен промени на трудовото законодателство. На равнище експерти ще бъде разгледано и настояването на Конфедерацията на труда „Подкрепа” за ограничаване на сумираното изчисляване на работното време. Това каза министърът на труда Бисер Петков на форум в София, посветен на синдикалните политики за устойчива заетост, достоен труд и преодоляване на нарастващата несигурност на работното място. Форумът се проведе на 30 и 31 август в София, в рамките на обучителната програма на Европейския работнически център EZA, с организатор синдикат „Подкрепа“.
По думите на министъра, предизвикателствата, пред които е изправен пазарът на труда във всяка държава от ЕС, са свързани с намирането на правилен подход за устойчива заетост и достоен труд, за да се избегне несигурността на работниците и ограничаването на социалните им права. Според Бисер Петков, водещи за развитието на индустриалните отношения в Европа трябва да са принципите, заложени в Европейския стълб на социалните права. Сред основните предизвикателства пред българското общество той открои демографските промени, необходимостта от преход към устойчивост на околната среда и промяна на моделите на производство, работа и трудови отношения.
При откриването на форума министърът посочи, че през последните години усилията на българското правителство са насочени към поддържане на финансова стабилност, привличане на нови инвестиции и увеличаване на доходите като основни предпоставки за осигуряване на устойчива заетост и достоен труд.
Петков коментира и подновеното искане на КТ „Подкрепа“ за ограничаване на сумираното изчисляване на работното време катозаконова възможност, която се прилага в производства с непрекъсваем режим и сменна организация на труда. Той припомни, че през май т.г. Министерството е заявило готовност да инициира промени в Кодекса на труда, сред които е била и тази за сумирано изчисляване на работното време. Тези промени обаче не са срещнали общо разбиране и подкрепа сред социалните партньори, каза още министър Петков и добави:
Надявам се, че в тази работна група сега, която има по-широк мандат и повече време, ще бъдат изработени взаимно приемливи предложения. Тук, както се вижда, работодателите са на друга позиция. От тази гледна точка, това, което беше направено по-рано, беше да се усъвършенства механизмът за отчитане на сумираното работно време, чрез промени в наредбата. Но въпросът се поставя по-общо, въобще за мястото на този механизъм и доколко той е съвместим с общата забрана на извънредния труд, която съществува в Кодекса. Но в каква степен сумираното изчисляване се прилага и в сектори и дейности, където обективна потребност не съществува – това са въпроси, които се дискутират в рамките на тази работна група и аз се надявам, че ще намерят консенсус.
На изложение-конференция High Security Printing EMEA-2025 в Базел, Швейцария, българската лична карта спечели първо място за най-добра лична карта в Европа за 2024 г ., съобщи МВР. Освен за модерния и естетичен дизайн, българската лична..
За първи път в Стара Загора ще се проведе Chef's Food Park като част от третото издание на Националния кулинарния форум „Chef's Secrets – Еволюция на вкуса“ 2025, съобщава БТА. През почивните дни, 8 и 9 февруари, градът под липите ще събере на..
Авиационният учебен център на Летище София получи акредитация от Световната асоциация на летищата (ACI) и се присъединява към елитната група от 21 обучителни хъба, сред които са тези на водещи европейски летища като Мюнхен, Истанбул и Атина. У..
Партия "Възраждане" се обяви срещу продажбата на Украйна на двата руски реактора, предназначени за АЕЦ "Белене". "АЕЦ "Белене" е един от..
Всички международни летища в България да бъдат оборудвани с анти-дрон системи се договориха министърът на транспорта и съобщенията и вицепремиер..
На 12 февруари говорим за цените и дали народното недоволство ще се материализира в национален бойкот на магазините на 13 февруари. Разказваме за пътя на..