Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

София напомни, че подкрепата й за европейската интеграция на Северна Македония не е безусловна

Снимка: БТА

В навечерието на очакваната покана на ЕС към Северна Македония за започване на преговори за присъединяване, на 30 септември среща на най-високо равнище в София, свикана от президента Румен Радев, реши да бъде изработена по спешност национална позиция с изисквания, които Северна Македония да изпълни в хода на преговорите така, че българският национален интерес да не бъде накърнен. Президентът се обяви за очертаване на червени линии, които да гарантират, че европейската интеграция на Северна Македония няма да е за сметка на българската история, език и идентичност. Повод за тревогите на София е недостатъчният напредък в работата на Смесената комисия за преодоляване на спорни исторически въпроси между двете страни, създадена по силата на Договора за приятелство и добросъседство, подписан през 2017 г.

Силно впечатление направи, че подкрепата на София за приемането на Северна Македония в ЕС не е безусловна. Наистина е така, но не от вчера. През 2009 г., по време на първото правителство на Бойко Борисов /2009-2013/, изказване на тогавашния македонски премиер Никола Груевски, възприето като израз на териториални претенции към България, накара Борисов да напомни на Скопие, че основните ценности на ЕС са „Европа без граници, Европа на добросъседство, Европа, в която проблемите не се решават с подобни изказвания, а с мир, разбиране, толерантност“. В началото на 2015 г., по време на втория кабинет на Борисов /2014-2016/, последва категорично предупреждение, че София подкрепя европейската и евроатлантическата интеграция на Македония при условие да бъде подписан Договор за добросъседство и сътрудничество.

Обявената след вчерашната среща на високо равнище позиция може да звучи остро, но всъщност е доста умерена и балансирана. София не оттегля подкрепата си за искането на Северна Македония да получи дата за начало на преговори с ЕС, а само предупреждава, че ако не се изпълнят изискванията й може да блокира преговорния процес при отварянето и затварянето на всяка една от 35-те преговорни глави. София фактически е за започване на преговори не само със Северна Македония, но и с Албания, ако съдим по изявлението на министър-председателя Борисов, че двете балкански държави трябва да вървят по пътя към ЕС заедно. Тази уговорка на Борисов показва последователност в схващането, че ЕС трябва да приобщи към себе си не само някои, а всички държави от Западните Балкани. В контекста на най-новите развития по отношение на политиката за разширяване, уговорката на премиера предсказва съпротива на София срещу намерението на Холандия да възпрепятства започване на преговорите за присъединяване на Албания.

Броени часове след срещата на високо равнище в София, македонският премиер Зоран Заев заяви, че приема препоръките на България, но за да бъдат решени спорните исторически въпроси, трябва и София да прояви воля. Тази уклончива реакция на острите предупреждения от София подсказва, че пътят към преодоляване на противоречията между двете страни засега е само очертан, но и не извървян. Консенсусът, проличал на срещата при президента Радев по въпроса, недвусмислено показва, че България не е склонна да отстъпи от своите изисквания.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Олга Керелска

Конституционният съд да изясни дали този ВСС може да избира главен прокурор и председател на ВАС

Въпросът дали Висш съдебен съвет с изтекъл мандат има правомощията да избира главен прокурор и председател на Върховния административен съд трябва да бъде изяснен в Конституционния съд, тъй като мненията на юристите са резделени. Тази позиция изрази..

публикувано на 20.10.24 в 15:24
Петър Димитров

От 3 години няма превишение на средногодишните норми за фини прахови частици в цялата страна

Служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров не смята, че има проблем в разполагането на измервателните станции за качеството на въздуха. Адв. Димитър Площаков: Данните за чистота на въздуха не са обективни Преди седмица в..

публикувано на 20.10.24 в 14:11

Увеличават се случаите на трафик с цел трудова експлоатация

Жертвите на трафик от началото на годината наброяват 55 – от тях 41 са жени, съобщи Антоанета Димитрова от Националната комисия за борба с трафика на хора. По думите й, за поредна година въвличането по схемата lover boy остава водеща и е в основата на..

публикувано на 20.10.24 в 10:33