Започна изкупната кампания на тютюна от едролистната сортова група „Бърлей“, реколта 2019 година. Цените са с около 10-15 % по-високи, в сравнение с миналата година, заяви Цветан Филев, председател на Националната асоциация на тютюнопроизводителите в България.
Надявам се в Североизточна България да бъдат произведени около 2000 тона тютюн, което е 20 % от цялото национално производство. Тази година климатичните условия благоприятстваха да се произведе много качествена суровина. Това означава, че тютюнопроизводителите могат да очакват по-адекватно окачествяване и оценяване на реколтата и пропорционално – да получат по-добри изкупни цени в сравнение с предходната година.
Стопани от общините Тутракан и Дулово вече предадоха първите си количества тютюн от реколта 2019 г. Средната цена за килограм тютюн от сортовата група „Бърлей“ миналата година е била 3,05 лв. за килограм, а сега стопаните са реализирали първите си количества на цени от 3,30 - 3,40 лв./кг. Според Цветан Филев производителите разчитат на девет активни фирми да изкупят продукцията им, въпреки че МЗХГ е издало разрешение за изкупуване на тютюнева суровина на повече от 30 субекта. Разчитаме на коректност, да окачествят адекватно труда на тютюнопроизводителите и те да получат цените, които заслужава произведената тютюнева суровина, изтъкна председателят на браншовата организация и допълни:
На фона на всяка година намаляващото производство и все по-големия брой на отказващи се тютюнопроизводители, на тютюневата суровина в България може да се сложи етикет „дефицитна стока“. Конкуренцията, която по-малките количества пораждат между търговските оператори и по-доброто качество на суровината поставят българските тютюнопроизводители в благоприятна ситуация. Но самите те трябва да следят за адекватното оценяване на продукцията и плащането в срок на тютюневата суровина, който е 30 дни от нейното продаване на пункта“, предупреждава Цветан Филев.
Снимки: Айше Лятиф
От началото на предизборната кампания до днес в 12,00 ч. в структурите на МВР са получени 796 сигнала за нарушаване на изборното законодателство и политическите права на гражданите. Най-много от тях – 625, засягат купуването на гласове в полза на..
До 11,40 ч. в Централната избирателна комисия са постъпили 11 сигнала за нарушения в гласуването за нов парламент – сред тях за агитация по телевизия, за заснет вот и за студент, който не е допуснат да гласува. Подадени са също 35 решения на регионални..
Вицепрезидентът Илияна Йотова изрази надеждата, че след изборите ще бъде съставено силно политическо правителство. “Смятам, че с моя глас намалява търговията с купуване на гласове”, заяви тя, след като гласува с машина за нов парламент. Вицепрезидентът..
Професионалната асоциация по роботика, автоматизация и иновации обединява над 80 български и международни компании, които си поставят една глобална цел –..
21 гласа не достигнаха на партия "Величие" за влизане в новия парламент. Това заяви председателят на Централната избирателна комисия (ЦИК) Росица..
Посолството на Франция и Френският институт в България, в партньорство с Френския полярен институт "Пол-Емил Виктор", Българския антарктически институт,..