Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще има ли буря в управлението след оставката на министъра на екологията

Снимка: БГНЕС

Вълненията около водната криза, сполетяла миналата година близкия до София град Перник, не стихват. Граждански организации и партии от опозицията предричат, че водна криза се задава и в други селища на страната и отправят обвинения за некомпетентност към управляващите, примесени с подозрения за корупция. Премиерът Бойко Борисов осъзнава сериозността на ситуацията и за да тушира напрежението миналата седмица прие оставката на министъра на околната среда и водите Нено Димов, след като той бе арестуван и обвинен в умишлена безстопанственост.

Междувременно набира сила и масово недоволство от информации за безконтролен внос на отпадъци при обстоятелства, които навяват съмнения за корупция не само в Министерството на околната среда, но и в митниците и други институции. Според официални сведения, за последните пет години България е внесла от трети страни 734 хил. тона отпадъци, включително болнични, които трябва да бъдат изгорени на нейна територия. С казуса се зае прокуратурата и текат проверки дали приетите боклуци отговарят на нотификациите за внос. След инспекция в град Плевен вчера не друг, а самият главен прокурор Иван Гешев възкликна, че българските граждани, българското общество и България не заслужават да бъдат превърнати в кофа за боклук или тоалетна чиния. Явно ще последват скандални разкрития, ако съдим по твърдението на Гешев, че предстоят интересни времена и прокуратурата ще разследва всеки, без значение от длъжността, която заема.

В такава обстановка основната опозиционна сила БСП обяви намерение да депозира на 20 януари в парламента искане за вот на недоверие към правителството. Социалистите отправиха към ДПС, партия „Воля“ и независимите депутати покана за консултации във връзка с това намерение на 16 и 17 януари. Отговор на поканите засега няма, но ДПС даде да се разбере, че ще се произнесе идната седмица, след като се запознае с искането на БСП, внесено в парламента. От това се подразбира, че движението не е склонно да съгласува предварително действия със социалистите срещу кабинета „Борисов“ 3.

БСП изчислява, че ако всички поканени подкрепят искането, то ще събере 124 гласа „за“. Теоретически опозицията наистина може да събере мнозинство за сваляне на кабинета. Но в политическата практика на България досега няма успяло искане за вот на недоверие, а трите такива, предявени досега срещу кабинета на Борисов за провали в здравеопазването, сигурността и борбата с корупцията, бяха отхвърлени с повече от 130 гласа всеки.

Управлението в момента преживява най-тежката си криза дори по мнение на доскорошния заместник-председател на ГЕРБ Цветан Цветанов. Същият смята, че ако правителството не каже бързо как ще излезе от нея и се стигне до предсрочни избори, резултатът ще е много тежък за партиите от коалиционното управление.

Но преди Нено Димов оставки от кабинета „Борисов“ 3 са подавали осем министри, без това да доведе до предсрочни избори. Някои наблюдатели не очакват такива дори да последват още промени в правителството. ВМРО, от чиято квота е този министерски пост, вече предложи заместник на отишлия си министър на околната среда и водите. Как точно и в каква последователност ще се развият събитията оттук нататък ще се види в близките дни.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Часът на Радио България по програма "Христо Ботев" - Брой 19

В брой 19 на предаването слушайте: За българите в Кипър и отношението им към българския език и култура - Мария Мавруди, председател на Културната асоциация на българите в Кипър; Защо българите в Албания срещат трудности с употребата на..

публикувано на 26.09.24 в 12:00

Преводачът Свилена Георгиева: Изучаването на чужди езици ни научава да обичаме и ценим нашият български

Културно и езиково многообразие – с това се отличава Европейският съюз, а езиците, които се говорят в общността са важна част от културното наследство на Европа. В ЕС има 24 официални езика и всеки път, когато към ЕС се присъединяват държави..

публикувано на 26.09.24 в 11:40
Българска академия на науките

БАН избра шестима нови академици

Нови академици избра Събранието на академиците в на Българската академия на науките (БАН). В биологическите науки академик вече е Илза Пъжева. Основните й научни постижения са в областта на биоинформатиката и QSAR моделирането. Тя създава..

публикувано на 26.09.24 в 09:41