Държавната агенция за българите в чужбина /ДАБЧ/, създадена през 1992 г. с мисията да подпомага българските граждани, избрали да живеят и работят извън пределите на страната, излиза с богата програма за тях и през 2020 година. Пред Радио България Лили Спасова, главенексперт в институцията, заяви, че чрез фестивали и други форуми държавата ще продължи да работи за съхраняването българското етнокултурно пространство и за изграждане на български лобита в чужбина.
Сред приоритетите на агенцията е работата с децата, като през 2020 г. ще се акцентира на българските над 350 съботно-неделни училища, разположени на шест континента. „Изхождайки от факта, че четенето на български език е изключително важно за подрастващите българчета в чужбина, ДАБЧ ще е съорганизатор и подкрепяща институция на IV Международен междуучилищен конкурс по четене на български език „Аз, Буки, Веди”. През 2020 г. негов домакин ще бъде училище „Св. Княз Борис I” в Аахен, Германия“, отбелязва Лили Спасова.
В навечерието на 147-ата годишнина от героичната смърт на Апостола на свободата Васил Левски, съвместно с Българо-американския център за културно наследство в Чикаго се проведе ученическата олимпиада „Левски – 2020“. Предстоят още инициативи на ДАБЧ, сред които 24-то издание на литературния конкурс „Стефан Гечев“, 19-ият конкурс по рисуване „България в моите мечти“, 11-ият конкурс по пеене „Любка Рондова“, ежегодните Фолклориада и Спартакиада.
„Ще продължим да подкрепяме български талантливи творци зад граница за изява в България – продължава Лили Спасова и припомня, че по традиция ДАБЧ подкрепя представителите на България на песенния конкурс на „Евровизия“. През годините този форум се е превръща в обединяваща кауза за българите извън България. Както е известно, според правилата на „Евровизия“, гласуването е възможно от територията на други държави. И нашите сънародници се възползват – „подкрепят и се чувстват съпричастни с българските участници, които им носят самочувствие и гордост“.
Лили Спасова от ДАБЧ посочва още, че се работи все по-усилено в полза на българите извън България, като се поддържа ефективна комуникация с тях. На свой ред, представителите на българските общности се включват с желание в инициативите на Агенцията, а това ражда нови приятелства и разкрива талантите и потенциала им в културата, различните изкуства и спорта.
Снимки: архив
Директори на училища, учители и родители настояват за пълна забрана на социалната мрежа TikTok в България. Причината са инцидентите, които не подминаха и българските деца в опит да изпълняват предизвикателствата "Супермен" и "Спайдърмен". Десетки..
При всички положения говорим за екокатастрофа. Въпросът е дали ще бъде локална, регионална или международна, коментира за БНР бившият екоминистър Борислав Сандов след инцидента с два руски петролни танкера пред Керченския пролив. Заради..
Изложбата “Международна нощ на прилепите в музея – от митовете и легендите до науката и личното преживяване” ще бъде открита днес в русенския Екомузей. Експозицията представя инициативите на музея, посветени на прилепите през последните 20..
Кокаин на стойност 7 млн. долара е открит на кораб в бургаското пристнище, съобщиха от МВР. Плавателният съд с вместимост 15 хил. метрични тона е..
В понеделник ще бъде ветровито. Ще преобладава слънчево време с по-значителни увеличения на облачността в следобедните часове над Северна България...
В "България днес" на 16 декември търсим отговор на въпроса – къде ще пътува българинът в..