Всяка година в навечерието на Великденския пост на християните се дава възможност да поискат прошка и да простят. Традицията повелява след вечерната служба, семействата да се съберат и младите да поискат смирено прошка от по-старите и обратното. Този ден е отреден и за събирания с роднини и кумове, носят се подаръци. Запазен и до днес, този стар обичай сближава родовете, макар и все по-често само в интернет, заради огромните разстояния, които разделят българите по света от техните близки в България. „Прошка“, както се нарича още този ден в България, заздравява връзките с близки и любими хора, а семействата остават силни и сплотени.
Според Църквата ни, Великият пост е най-важният от всички, защото подготвя душите на вярващите за най-светлия празник – Възкресението. Затова и прошката се възприема като най-важния елемент в духовното пречистване, чрез освобождаване от натрупани обиди и неприятни мисли и чувства.
На трапезата в Неделя Сиропустна присъстват баници, варени яйца, пържена риба, както и всички млечни храни, които ще бъдат забранени за постещите в продължение на седем седмици.
През следващото денонощие времето в страната ще е динамично. След временно спиране на валежите и разкъсване на облачността, след полунощ от северозапад тя отново ще се увеличи и ще завали. През деня в неделя валежите ще продължат, повече по..
Дългоочакваният парад на лалета в Университетска ботаническа градина Балчик е в своя пик. Тази година палитрата от цветове включва над 45 000 луковици . Новите за градината сортове са 27 . Сред тях са Tulipa "Carnaval de Nice", представител на..
На фона на протести в различни градове срещу "войната по пътищата", лошото състояние на пътната мрежа, корупцията при обществените поръчки и некачествените ремонти, министърът на вътрешните работи Даниел Митов разпореди всеобхватна проверка на..
Възможно ли е още от 2026 г. предметът "Добродетели и религии" да влезе в учебните програми и вече да бъде задължителен – това е дебат, около който се..
Възможностите за висококачествено висше образование на френски език в България ще бъдат представени по време на образователно изложение в Скопие...
8 април е денят в който ромите по света честват своята идентичност. "Международният ден на ромите е време, в което да покажем, че ние сме част от..