“С признателност към българския народ, който през 1943 г. спаси своите еврейски братя и сестри от ада на Холокоста”. Този огромен надпис върху стената при входа на Дома за възрастни хора в израелския град Ришон ле Цион завинаги ще напомня признателността на хората, избегнали нацистките газови камери, благодарение на съпричастността на българите.
Домът за възрастни хора, разположен насред огромен парк в покрайнините на Ришон ле Цион, е основан през 50-те години на миналия век. Преселниците от България са отделяли от залъка си, за да си осигурят подслон за старини, разказва един от най-възрастните членове на Управителния съвет на дома Несим Леви – самият той пристигнал на 8- годишна възраст в Израел. По думите му, българският доскоро е бил основният език в комплекса.
Хората в дома не са забравили първата си родина, нито благодарността си към българския народ и се стараят винаги да я показват. Неслучайно през 90-те години 20- ти век, когато в България настъпва голямата икономическа криза, те събират пари и към страната потеглят самолети с всевъзможни хранителни продукти. Цистерни с мляко пристигат за децата в Кюстендил – градът, откъдето тръгва делегацията на спасителите през 1943 г.
“Събирахме пари за синагогата в София, за изграждането на музея в чест на Димитър Пешев в Кюстендил – добавя Несим Леви. – Преди няколко месеца заедно с цялото семейство – 16 души – съпруга, деца, снахи, зетьове и внуци, посетихме музея и пътувахме из България.”
Преди да бъде въведена карантината заради Covid-19, аниматори, физкултурници, ръководители на театралния, на танцовия, на музикалния кръжок са оживявали Дома за възрастни хора. Но епидемията поставя пред изпитание и обитателите му, тъй като 1/3 от жертвите на заразата в Израел са пребиваващите в подобни общежития. Според и.д. директора на дома Ашер Арпаз приходящи работници са разнесли заразата.
Една от най-новите инициативи на дома в Ришон ле Цион е да хвърли своеобразен мост между възрастните и децата. И макар всяко дете да има свои баба и дядо, винаги има какво да научи от хора с по-голям жизнен опит. Затова и екипът на Ашер Арпаз замисля веднага, щом паднат ограниченията, групи от детските градини и класове от училищата да идват на срещи с хората от дома. Сред бизнесмените с български корени пък се породи инициативата “Осинови си старец”, чрез която да подпомагат както финансово, така и с различни други жестове отиващото си поколение от хора, родени в България.
Снимки: Дом за възрастни хора, Ришон ле Цион
Как е изглеждал животинският свят в района на днешния град Трън преди повече от 80 милиона години - на този въпрос се опитват да отговорят учените палеонтолози от Националния природонаучен музей при БАН. В резултат на лятната им експедиция, която..
Преди 26 години, на 30 септември, по инициатива на Българската православна църква (БПЦ), в София е свикан Всеправославен събор, който да спомогне за преодоляването на разкола сред духовенството ни. Тогава, въпреки увещанията на Истанбулския..
Глава на статуя излезе при разкопките в големия канал на античния град Хераклея Синтика. Тя е на откритата преди дни статуя и вече е в музея на Петрич, за да я поемат реставраторите. „Уникално бе това лято“, каза проф. Людмил Вагалински по повод..
В една мразовита ноемврийска утрин на 1917 г., в разгара на Първата световна война, от базата край Ямбол излита цепелин L 59 към Танзания. Целта е да се..
Православната ни Църква днес почита паметта на светите безсребреници и чудотворци Козма и Дамян, живели през IV век. Двамата били братя от Асирия, Мала..