Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Почитаме паметта и делото на Св. св. Константин и Елена

Снимка: архив

На 21 май Православната църква почита паметта на светите равноапостолни цар Константин Велики и царица Елена. У нас този ден е  празник на десетки храмове, които носят името на светците – от скалната църква в резервата Яйлата, прочутия манастир близо до Варна, старинни църкви, строени през вековете в Пловдив, Велико Търново, София и др.

Константин (280-337) е син на император Констанций Хлор и Елена (ок. 250-ок. 330), която според някои източници е дъщеря на ханджия. След смъртта на Констанций, синът му Константин наследява Британия, Галия и други римски провинции. Царува в Рим и Византия, установявайки нова християнска столица - Константинопол. От самото начало на своето управление, по отношение на християните се придържал към политика на мир, защото ги ценял като усърдни и верни поданици. През 313 година, чрез Медиоланския едикт, издаден от Лициний и Константин Велики, християнството е обявено за равноправно на останалите религии. Премахват се гоненията срещу християните, възстановява се конфискуваната църковна собственост.

Не е известно точно от кого Константин приема християнството, но сравнително късно – над 40-годишна възраст, се обявява за християнин. Той остава в историята като първия християнски римски император, който ревностно утвърждава духа на християнството в цялата Римска империя. Обявявайки се срещу ереста на Арий, той свикал и Първия вселенски събор през 325 г. Според някои източници, Константин изпратил в Йерусалим своята благочестива майка Елена, която вече била на 80 години, с мисията да издири християнски реликви в опустошения град. Според легендата, Елена посочила мястото, на което били открити три кръста, сред които Светият кръст, на който бил разпнат Христос. По указания и със средства на Елена били построени няколко църкви – във Витлеем, на Елеонската планина и др. Делото на Св. Елена почитат католическата и коптската църкви.

У нас на 21 май празнуват всички, които носят имената Константин, Елена и техните производни: Елка, Еленко, Лена, Ленка, Ленко, Костадин, Костадинка, Динко и др. С иконата на светците танцуват върху жарава странджанските  нестинари, макар църквата никога да не е признала този обичай. По традиция, „огненият обред“ се извършва на 3 юни, когато по стар стил е празникът на светите равноапостолни Константин и Елена. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Проф. Ангел Димитров

Новите членове в българо-македонската историческа комисия, работят постарому

В Скопие се проведе заседание на съвместната комисия по историческите въпроси между България и Северна Македония. Поради обновения състав на македонската страна в комисията основно са обсъдени „принципите на работа, протоколни и..

публикувано на 27.10.24 в 16:18
Снимка: Красимир Георгиев (НАИМ-БАН)

Златни съкровища и артефакти от 14 наши музея ще гостуват на музея „Гети“ в Лос Анджелис

Над 150 експоната от 14 български музея ще участват в изложба под наслов „Древна Тракия и античния свят“. Експозицията ще бъде открита на 3 ноември в музея „Гети“ в Лос Анджелис и ще продължи до 3 март 2025 г., съобщават от Националния..

публикувано на 26.10.24 в 17:35

Свети Димитър Солунски – духовният покровител на Видин

На 26 октомври Църквата ни почита паметта на св. великомъченик Димитър Солунски, считан за един от най-великите светии сред Православието. У нас името му се свързва и с възстановяването на Второто българско царство през XII век, когато братята-боляри..

публикувано на 26.10.24 в 04:45