От дълги години Гьонюл Али изкарва прехраната си с шиене и преправяне на дрехи в Разград. Във време, когато шивачите, но и други занаятчии са на изчезване, тя продължава да се държи здраво за иглата и шевната машина. Превърнала е цяла стая от дома си в работно ателие. Незаменим неин помощник е и лаптопа – социалните медии са полезни за връзката ѝ с клиентите. През годините със свои изделия шивачката от Разград участва и в много благотворителни инициативи. Но никога не разгласява къде и на кого помага. „Всичко, което съм правила е било от сърце и за доброто на нуждаещите се. Няма нужда да бъде показвано!” - казва с усмивка Гьонюл Али.
Страстта към шиенето и плетките, 60-годишната разградчанка открива още в детството си: „Бях ученичка в шести-седми клас, когато баба и дядо ми подариха шевна машина. Започнах с ножиците и платовете и така се запалих по нещо, което остана за цял живот”.
Въпреки, че е завършила зоотехника, Гьонюл Али изкарва курс по шев и кройка и не след дълго се отдава на шиенето. В началото прави полички и роклички за дъщеричката си, преправя дрехи на съседи. С годините натрупва опит и познания, а оттам и много доволни клиенти. Съпругът и дъщеря ѝ също навлизат в чудния свят на шева и кройката, като нейни помощници. Заедно те успяват навреме да изпълнят многобройните поръчки, които получава Гьонюл - за ушиване на завеси, спално бельо, покривки за мебели и т.п. Въпреки това дъщеря ѝ не тръгва по нейния път, а избира да се занимава с изкуство. Може би обаче, след време ще има кой да я замени, тъй като нейната 7-годишна внучка проявява все по-голям интерес към шивашкия занаят.
В днешно време шивачите не са много търсени – споделя още Гьонюл. Хората отбягват да си шият дрехи, а предпочитат да купят готови. Търсят услугите й основно за дребни поправки като смяна на ципове, скъсяване или стесняване на някоя дреха. Според нея, интересът към професията от страна на младите хора е много малък, но въпреки това е убедена, че професионалните училища и паралелките за шивачи, трябва да се запазят.
На Гьонюл Али й остават няколко години до пенсиониране. Тогава тя смята да се отдаде на внуците си. Обича и да пътува. Затова мечтае да обиколи красивите кътчета на нашата страна. За нищо на света обаче, Гьонюл няма да се откаже от шиенето и плетенето. Те са като мания - посветиш ли се веднъж на подобно занимание, няма начин да не станеш зависим от него, заключава майсторката от Разград.
Снимки: личен архивОгнеборци и доброволци успяха да спасят санданското с. Плоски от големия пожар, който бушува в Западната част на Пирин планина вече пети ден . Във вторник около 23,30 ч. започна евакуация на 500 жители. Част от тях отидоха при близки и роднини, други..
В 33-тото издание на Международния фолклорен фестивал "Варненско лято" ще участват над 400 артисти от Сърбия, Унгария, Грузия, Колумбия, Чехия, Молдова и България, съобщава БТА. Събитието е от 30 юли до 2 август и е посветено на приятелството...
Седмото издание на Международния фестивал на музиката и изкуствата JAM ON THE RIVER 2025 се провежда за поредна година в местността "Лъка" в село Дебнево, община Троян. Четирите фестивални вечери от 30 юли до 2 август отново ще предложат на..
Международното триенале на сценичния плакат гостува на галерия "Средец" на Министерството на културата на 29 юли, вторник, с блиц изложба "Ре-акция:..
"Поне 870 души може да се възползват от мярката "Избирам България", за да бъдат привлечени обратно в България от чужбина. Голяма част от тях сигурно ще..
България не използва системата за гасене на пожари, която е придобила със закупуването на транспортните самолети "Спартан". Това става ясно от..