Вицепремиерът и министър на туризма Марияна Николова подкрепи проекта за нова Конституция. Пред Нова тв тя подчерта, че предложените от ГЕРБ промени са „въпрос на задоволяване на потребностите на обществото" и че един основен закон не трябва да бъде статичен и трябва да се променя. Според Николова младите хора искат промени и управляващите са длъжни да им ги предложат. По отношение на броя на депутатите тя заяви, че одобрява намаляването им.
„В момента всички политици имат възможност да представят своите предложения и в диалог да се изработят най-правилните мерки по отношение на новите нормативни промени”, коментира още вицепремиерът. Тя подчерта, че ако не се стигне до свикването на Велико народно събрание, „решението е на правителството и трябва да гледаме обединението и това, че проблемите, които са на дневен ред, трябва да бъдат решавани”. В противен случай потърпевшо ще бъде обществото, смята тя.
„Конституцията е на път да стане жертва на тактически политически съображения на ГЕРБ”, заяви пред БНР политологът Даниел Смилов от Центъра за либерални стратегии и добави, че има план ГЕРБ да остане на власт в следващите няколко месеца. По думите му, този план минава през свикването на Велико народно събрание, като в случая е важна е договореността между партиите.
Според Смилов, проектът за промяна на Конституцията е доста несъвършен и голяма част от самите му вносители не са съгласни с основни идеи в него. „По-скоро става дума за отворена оферта към други представители на мнозинството в парламента – „за“ оставането на правителството на власт“.
Зависимостта на управляващите от ДПС, както и интересът на движението дали да бъде свикано ВНС – това са двете слабости в настоящия план, смята политологът. „Ако ДПС каже, че не се интересува от Велико народно събрание, всичко отсега ще лъсне като театър и ще стане трудно защитимо”, коментира той. Ако обаче Промените в Конституциятазаговори макар и уклончиво за рестарт, ще стане ясно, че скритата коалиция между ГЕРБ и ДПС продължава да функционира, казва още Даниел Смилов.
Той прогнозира, че подобна ситуация ще доведе до ескалация на протестите. „Хората повдигат въпроси за 700-те милиона, изчезнали от държавната хазна, за записи, снимки и шкафчета, а вместо по тематиката на протеста, управляващите предлагат на протестиращите разговори по други теми като Конституцията. Това е опасно”, заключава политологът.
Снимки: БГНЕСВ брой 60 на предаването слушайте: Професията "дистанционен учител" и как се прилага тя в неделните ни училища зад граница – интервю с Яна Тодорова Пътешественикът Мартин Граховски за България като отправна точка към света и решението..
България заема второ място в ЕС по ръст на цените на жилищата през първото тримесечие на 2025 г. със скок от 15,1 на сто спрямо същия период през 2024 г., като по-високо повишение отчита само Португалия c 16,3 на сто. Средният ръст за ЕС е..
Държавната опера в Стара Загора навършва 100 години. Тя ще отбележи рождения си ден с премиера на спектакъла "Цар Калоян" на сцената на Античния форум "Августа Траяна" на 17 и 18 юли от 21,00 ч. Операта от големия Панчо Владигеров (1899-1978) с..
България заема второ място в ЕС по ръст на цените на жилищата през първото тримесечие на 2025 г. със скок от 15,1 на сто спрямо същия период..
Сънародници в Лондон, Брюксел, Берлин и Мюнхен изразиха съпричастност с протестиращите в България, които настояват за независимо правосъдие...
В "България днес" на 16 юли слушайте: 00:43 - Министерски съвет одобри Програма за подпомагане на българските общности зад граница за 2025 г...