Разцвет в последните години у нас преживява биволовъдството. Средно между 4 и 8 процента годишно се увеличава броят на отглежданите биволи в България, отчитат от Българската национална асоциация за развитие на биволовъдството. Според нейния председател проф. дсн Цонка Пеева, досега като най-подходящи за отглеждането на биволи са били обособени ареали в Северозападна България, Пловдивско и Хасковско. Но в последните години, поради глобалното затопляне и горещите летни месеци, се оказва, че животните се чувстват много добре и в сърцето на Родопите.
Юзкан Селимов от кърджалийското село Великденче е един от двамата стопани, които отглеждат биволи в Родопите. Опирайки се на дългогодишните си наблюдения, че в Западна Европа млечните продукти от биволско мляко, особено органичните, се ценят много, при една от ваканциите си в родното си село, той решава да положи основите на ферма за биволи. И така съживява някога традиционното за Родопите биволовъдство. Важна роля тук изиграват и европейските субсидии, които се отпускат за развитие на отрасъла.
Пътят от идеята към нейното реализиране обаче се оказва не много лек. Юзкан преброжда България надлъж и нашир и след дълго търсене намира и купува 15 женски и 10 мъжки малачета от котелското село Топузево (Източна България). Днес, 6 години по-късно стадото на Юзкан Селимов наброява 38-40 животни и пасе свободно на пасищата и намира прохлада в летните жеги в петте гьола около селото.
„Въпреки че са едри животни, те показват изключителна привързаност към стопанина си, лесно се опитомяват и няма нужда от голям брой пастири“ - разказва Юзкан Селимов и споделя, че за семейното стадо се грижат жена му и двете му дъщери, които доят машинно биволите и приготвят млечни продукти от биволско мляко за нуждите на селото.
Голямата мечта на родопчанина е да увеличи броя на животните до 100 и да построи малка мандра за екологични продукти от биволско мляко. За да осъществи мечтата си продължава да работи в Холандия и се връща в родния си край само по Коледа и в лятната отпуска.
„Противно на всички схващания, работата в чужбина е тежка, бих казал много тежка. Всички си мислят, че там лесно се изкарват пари. Не е точно така, но когато човек има мечта и иска непременно да я осъществи, би повдигнал планини” - казва на изпроводяк родопчанинът Юзкан Селимов и не пропуска да припомни една турска поговорка: „Който обича каймак, води биволите със себе си”.
В "България днес" на 11 април слушайте: 01:45 - Актуална информация от България и света 10:14 - Прогноза за времето у нас и по света 16:07 - По-важното от Балканите – По съседски 24:14 - Български учители в чужбина обсъждат съвременни..
В събота, 12 април, ще има значителна облачността, на много места с валежи от дъжд, интензивни и значителни по количество в централните райони. Почти без валежи ще се задържи в Североизточна България. През нощта вятърът ще отслабне, утре ще се..
От създаването си на 11 април 2022 година, Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии – INSAIT постигна редица успехи и продължава да позиционира България на световната технологична карта. Няколко значими проекта бележат този..
Шофьорите да карат максимум с 130 км в час на магистралите – с десет по-малко от сега разрешената скорост, решиха депутатите от парламентарната Комисия..
Българският научноизследователски кораб "Св. св. Кирил и Методий" (НИК 421) ще бъде тържествено посрещнат днес на морската гара във Варна. Лошото време..
В брой 46 на предаването слушайте: За българската емиграция в Кипър и нуждата от български училища за децата на нашите сънародници – интервю с..