Учреден от ЮНЕСКО през 1973 г., Международният ден на музиката 1 октомври е отбелязан за пръв път през 1975 г. Инициативата е на Йехуди Менухин, който по онова време е президент на Международния съвет по музика към световната организация International Music Council. В своето предложение известният цигулар очертава основните задачи на празника - представяне на музикалното изкуство сред всички слоеве на обществото, осъществяване на идеите на ЮНЕСКО за мир и приятелство между хората, представяне на дейността на организациите-членки и др.
В България Международният ден на музиката се отбелязва с множество различни инициативи. Не бива да пропускаме и факта, че през 1980 г., по повод 700 г. от рождението на Св. Йоан Кукузел, денят е обявен също и за празник на българските музиканти. Каква е връзката - на 1 октомври през 1360 г. завършва земният път на известния средновековен византийски певец, композитор, въвел съществени реформи във византийското нотно писмо. Сред творбите му особено известно е песнопението „Полиелей на българката“, посветено на неговата майка, българка по произход.
На същата дата Българската православна църква отбелязва Покров Богородичен, считан за велик църковен празник.
Първият ден на октомври е и ден на поезията, архитектите, възрастните хора, вегетарианството и др.
Съставил: Албена Безовска
Отишъл си е отец Иван от Нови хан. За това съобщиха българските медии, позовавайки се на кмета на село Якимово Георги Георгиев. Духовникът придоби широка популярност с благородната кауза, на която беше посветен животът му - да дарява топлина, дом и..
Днес училищния праг прекрачиха 57 хиляди първокласници в цяла България. Над 2300 училища в страната отвориха врати, за да посрещнат учениците си на 15 септември, предаде репортер на БГНЕС...
Българо-германски консултации по пенсионни въпроси ще има от 16 до 18 септември 2025 г. в териториалното поделение на Националния осигурителен институт в Бургас. Експерти от двете държави ще дават разяснения по конкретни случаи, свързани с..
Събитие, посветено на българската маслодайна роза, ще се състои на 19 септември в Ирландия, информира БТА. Негов организатор е Посолството на България в..
За да бъдат младите хора адекватни на съвременните предизвикателства – пазара на труда, развитието на технологиите и изискванията на заобикалящия ни..
"От поколения първият учебен ден е истинско вълнение за всеки български дом." Това каза президентът Румен Радев при откриването на учебната година в..