Да дариш органите си, за да спасиш човешки живот, когато твоят земен път приключва в разцвета на силите ти, е една от най-висшите форми на емпатия. Оставяш частица от себе си, за да живее непознат, който години наред се бори за живота, в очакване на чудото "трансплантация".
Никой не знае в кой момент и при какви обстоятелства ще напусне този свят, а и невинаги има възможност да даде съгласието си за донорство. Често съдбовният отговор е в ръцете на опечалените близки, които трудно се съгласяват да дарят органите на починалия. Сравнена с останалите страни от Европейския съюз, България заема последно място по брой трансплантирани хора, на милион население. Това е и една от причините, нуждаещите се да търсят спасение в чужди държави. А българите, които живеят с надеждата за втори шансчрез трансплантация са над 1150.
Именно в тяхна подкрепа бе експедицията в открито море на Стефан Иванов и 17 годишния му син Максим. Двамата прекосиха Атлантическия океан в сезона на ураганите с гребната лодка Neverest, направена от самите тях. Предизвикателство, което насочва вниманието към необходимостта да говорим за донорството с близките си, чрез Националната кампания "Да! За живот".
Как стигат до избора, разказва Максим, който в началото на пътешествието е едва на 16 години. Оказва се, че според официалния регистър на океански гребни експедиции на Ocean Rowing Society, той е най-младият океански гребец в света, успешно прекосил океан:
"Ние всъщност имахме доста идеи за различни каузи, поне три-четири. Изборът се падаше на мен и в момента, в който разбрах за тази инициатива я взех присърце. Тя е перфектната кауза - за нея не се търсят пари от никого, не молим за спонсори. Идеята човек да дари живот, след смъртта си е наистина изключителна."
„Във всички разговори, които сме имали и в цялата обратна връзка, която сме получавали - хората наистина прегръщат идеята за донорството на органи след смъртта – обяснява Стефан Иванов.– Това не отнема нищо от човека и близките му и в същото време може да спаси живот. Трябва да знаем, че има решение за безкрайно трудните здравословни проблеми на нашите съотечественици и ние заедно трябва да го намерим. Всеки от нас трябва да се запита дали има достатъчно сила в себе си, за да вземе такова решение. А ако отговорът е да - да го сподели с близките си."
А към всички, следвали с вълнение и съпричастност пътешествието в подкрепа на донорството, Стефан Иванов се обръща:
"Мечтайте, намерете вашите предизвикателства, от какъвто и да е характер. Човек подценява това, което може да извърши с един по-дълъг хоризонт пред себе си."
Снимки: Facebook / NeverestOceanRow
Четвъртият хеликоптер, предназначен за спешна медицинска помощ по въздуха, вече е на българска земя. "Новата въздушна линейка ще бъде базирана в хангара на Висшето военновъздушно училище "Георги Бенковски" в Долна Митрополия, откъдето ще обслужва..
Създаване на Дунавски университетски алианси предложи председателят на Съвета на ректорите проф. д-р Миглена Темелкова на форума "Дни на България в Кечкемет, Унгария“. Идеята е те да включват два и повече университета в държавите, през които тече..
Ще отпаднат роуминг тарифите с ЕС за Албания и Черна Гора През 2026 г. роуминг тарифите между Албания и ЕС ще отпаднат напълно, каза при посещението си в Тирана на 13 октомври председателката на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен...
В четвъртък минималните температури ще са от 4 до 9°, в София – 4°. През денонощието над страната ще има разкъсана, в повечето райони – значителна..
В петък , 17 октомври, минималните температури ще са от 6 до 11°, в София – 7°. В сутрешните часове на места в Дунавската равнина и западната част..
В брой 68 на предаването слушайте: За нуждата от български училища зад граница и разрастването на училище „Чучулига“ във Великобритания –..