Главоломното нарастване на броя на заразените от коронавирус в България извежда на преден план множество проблеми. Липсата на медицински кадри става осезаема, бързо се запълват леглата в Ковид отделенията, наличните лекари са на предела на силите си, а като допълнение - недостиг на важна за лечението субстанция, каквато е реконвалесцентната кръвна плазма.
Здравното министерство постоянно призовава за даряване. Още през март пък беше създадена специална фейсбук група от сдружението "Лечение на Covid-19 с реконвалесцентна плазма”, в която общуват всички, желаещи да станат дарители. Знае се вече, че най-търсената кръвна група е А+.Апелът към даряване на реконвалесцентна плазма става все по-настойчив, защото това се оказва метод за спасяване на животи.
33-годишният Радослав Цветков вече два пъти дарява. Той е бил заразен с коронавируса през лятото, а като разбира за възможността да дари плазма, не се замисля и се включва в процедурата.
"Ако се наложи, ще го направя пак", заяви пред БНР той е обясни, че процедурата е безболезнена и леко се понася от организма.Оказва се обаче, че пред дарителите има някои пречки:
„Има остра нужда от плазма в Националния кръвен център. Донори могат да дойдат от цялата страна, ние поемаме пътните разходи, – обясни пред БНР председателят на Сдружението за лечение на Covid-19 с кръвна плазма д-р Павлина Михайлова. По думите ѝ в края на миналата седмица искания за плазма в помощ на тежко болни лекари, са постъпили от Габрово, Бургас, Варна, Пловдив и въпреки желанието на много доброволци да дарят, не е имало къде да отидат, тъй като вратите на центъра са били затворени.
Националният център по трансфузионна хематология в София е единственото място, където може да се дари кръвна плазма у нас, но работното време през седмицата от 8 до 15 часа създава неудобства за желаещите да изпълнят своя човешки дълг. Допълнително ограничение за работещите е, че през уикенда центърът е затворен. Иначе процедурата отнема около 40 минути, като за да се осъществи манипулацията, трябва да човек да е здрав и да са изминали поне 40 дни от положителния му PCR тест. Той се предоставя като доказателство, че кръвната плазма съдържа антитела именно срещу Covid-19.
Сериозен проблем, пред който се изправя всеки, избрал да дари плазма са и неактуализираните критерии до каква възраст и при какви условия, човек може да стане дарител. Към момента тя е до 55 години, но според д-р Михайлова това трябва да се промени. Критериите са написани още през май, а оттогава досега ситуацията се е изменила – категорична е тя.
„Много хора казват - аз съм на 59, на 60 години. Хубаво би било и те да могат да дарят своята кръвна плазма. Направих едно проучване и установих, че във Великобритания няма такава горна граница. Както знаете, колкото по-възрастен си, толкова по-тежко боледуваш и съответно образуваш повече антитела, тоест твоята плазма, ще бъде много по-ефективна.“
Всички тези проблеми доктор Павлина Михайлова е описала подробно в писмо, изпратено до премиера Бойко Борисов и отговорните институции в страната. Коментар или реакция от тяхна страна по случая, към момента няма.
Редактор: Йоан КолевВ събота , 8 февруари, минималните температури ще бъдат между минус 8 и минус 3°, в София - около минус 8°. През деня над Западна и Централна България ще преобладава слънчево време с по-значителни увеличения на облачността над Дунавската равнина...
Учени от Сорбоната ще проучват културното наследство в Регионалния етнографски музей на открито "Етър", информира БНТ. През март, т.г., френските учени, съвместно с експерти от РЕМО "Етър" ще проучват интересни за тях елементи от съхраненото..
Идеята за таван на надценките на основни хранителни продукти все още не е обсъждана с партньорите в управляващата коалиция. Според премиера Росен Желязков, пряка намеса на държавата на пазара на основните стоки от потребителската кошница е..
Виенският бал в София бе открит от автентичния оркестър на Йохан Щраус, с което организаторите на светското събитие отдадоха уважение към 200-годишнината..
По повод наближаващият Национален празник – 3 март и 147 години от Освобождението на България от Османско владичество, Регионалната библиотека в град..
Граждани на Сърбия се събраха на 9 февруари на 15 минутен мълчалив протест под надслов “София подкрепя студентите” пред посолството на Сърбия в..