Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Безразборното приемане на антибиотици се превръща в световна заплаха

България да стартира Националния план за действие срещу антимикробна резистентност, препоръча представителят на СЗО у нас

Снимка: Pixabay

Масовата злоупотреба с антибиотици по време на пандемията от коронавирус може да доведе до катастрофа, наречена антимикробна резистентност. За това предупреди ръководителят на българския офис на Световната здравна организация д-р Скендер Сила. От днес до 24 ноемри се провежда Световната седмица, посветена на осведомеността за антимикробна резистентност и Covid-19.

Всяка година около 700 хил. души по света умират от антимикробна резистентност (АМР), показват изнесените данни. „Особено в сегашния момент, когато светът е в плен на коронавируса, не трябва да забравяме нито за всекидневните нужди от медицинска помощ, нито за постоянните заплахи за здравето, каквато е АМР”, подчерта д-р Скендер Сила.

Д-р Скендер Сила
Ръководителят на българския офис на СЗО цитира данни от социологическо проучване в няколко евопейски страни, според които самолечението с антибиотици през предходната седмица варира между 6 и 46% от населението. Между 79 и 96% от хората, използвали медикаментите, не са били заразени с коронавирус, докато само 8% са имали тежко протичаща инфекция от Covid-19.

Друг тревожен факт е че 72% от пациентите с коронавирус са лекувани с антибиотици, въпреки че само при 8% е имало бактериална или гъбична инфекция. „Тази практика не само ще доведе до повишаване на неправомерното потребление на антибиотици в световен мащаб, но и ще допринесе за задълбочаване на проблема с резистентността”, коментира д-р Скендер Сила.

Представителят на СЗО у нас препоръча страната ни да задейства Националния план за действие срещу антимикробна резистентност. Според държавния здравен инспектор д-р Ангел Кунчев планът е трявало да влезе в действие още през м.г., но организационни проблеми с 20-те включени в него ведомства са забавили началото му. 

Д-р Ангел Кунчев
Ангел Кунчев алармира, че в болниците се използват най-евтините антибиотици, а в доболничната помощ масово се прибягва до самолечение. Антибиотиците да се пият само по лекарско предписание, и да се спазват посочените от лекаря количество и срок на лечение, напомни здравният инспектор.

Ако от сегашния момент до пролетта всички хора носят постоянно маски, ще бъдат спасени животите на 246 хил. души”, заяви д-р Скендер Сила. Затова той изтъкна важността от спазването на дистанция, от миене на ръцете, от избягване на струпванията на хора, от контрола над карантинираните. Скендер Сила каза още, че е важно да се ваксинираме срещу грип, за да избегнем комбинираното заразяване.

Снимки: БТА, БГНЕС

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Избирателите извън страната ще гласуват с най-дълга бюлетина

В ЦИК беше представена бюлетината за предсрочните парламентарни избори на 27 октомври. Регистрирали кандидатски листи са 28 партии и коалиции, има и един независим кандидат от Плевен. Най-дългата бюлетина ще бъде за избирателите извън страната..

публикувано на 01.10.24 в 19:01

Откриха обновения ГКПП "Калотина" на границата със Сърбия

Граничният контролно-пропускателен пункт "Калотина" на границата със Сърбия вече е обновен и е с близо 30% повишена пропускателна способност за леки автомобили. Той разполага с по седем ленти за влизане и за излизане от страната, както и с..

публикувано на 01.10.24 в 18:53

Подкрепете своя фаворит за "Будител на годината"

"Кой е Вашият будител на 2024 г.?" С този въпрос Българското национално радио се обърна към аудиторията. От посочените личности, заслужаващи званието "будител" жури в състав: проф. Огнян Герджиков, д-р Румен Манов, Светослав Иванов, Даниел..

публикувано на 01.10.24 в 14:25