ООН: Албания с най-много търсещи убежище през 2020 г.
Албания е начело в списъка от държави с ръст на емигранти през 2020 г., въпреки пандемията, предаде БГНЕС. Според доклад на ООН, през 2020 г. търсещите убежище албанци са били 550 на 100 000 жители. За сравнение тяхната бройка през 2015 г. е била около 350 души на 100 000 жители. След Албания се нарежда Турция със 100 емигранти на 100 000 жители. Докладът е подготвен от Върховния комисариат на ООН за бежанците и в него са използвани официални данни за броя на търсещите убежище.
Гърция и Турция продължават разговорите за морските си граници
Гърция и Турция проведоха пореден кръг проучвателни разговори в Атина в търсене на допирни точки по дългогодишния спор за морските им граници. Въпросът ще бъде обсъден и на срещата на европейските лидери на 25-26 март, предаде БТА. Двете съседни страни членки на НАТО спорят за разграничението на континеталния шелф между гръцките острови и турския бряг, морските права и въздушното пространство в Източното Средиземноморие, енергийните ресурси, етнически разделения остров Кипър и статута на някои острови в Егейско море. Проучвателните контакти между Турция и Гърция бяха подновени на 25 януари в Истанбул след петгодишно прекъсване. Напредъкът в състоялите се над 60 кръга разговори от 2002 г. насам засега е малък.
Сърбия отбеляза 17 години от погрома срещу сърбите в Косово
На 17 март в Сърбия отбелязаха 17-годишнината от погрома срещу сърбите в Косово през 2004 г. Тогава албански екстремисти са прогонили над 4000 души от сръбското население от анклавите в Южно Косово, мнозина са убити или изчезнали, припомня БТА. С отбелязването на тази дата сърбите изпращат послание, че това не трябва да се повтаря. Според данни на мисията на ООН в Косово UNMIK в погрома, започнал на 17 март и продължил два дни, са участвали около 60 000 албанци в 33 населени места. 800 сръбски къщи са били унищожени, а 35 църкви и манастири - осквернени, подпалени и разрушени.
Ford прави нова инвестиция от 2 млрд. долара в Турция
„Турция ще бъде най-големият производител на електрически превозни средства благодарение на новата инвестиция на голяма автомобилна фирма“. Това е заявил турският президент Реджеп Тайип Ердоган в реч в столицата Анкара, предаде БГНЕС. Базираната в Турция автомобилна фирма Ford Otosan ще инвестира 2 млрд. долара в изграждането на завод за сглобяване на батерии за електрически превозни средства през 2022 г. в индустриалната зона Коджаели. Предприятието ще е съвместно с турския холдинг Koç. Ердоган подчерта, че правителството дава различни стимули за бизнеса, за да превърне частния сектор в двигател на развитието на страната. По думите му, износът на турската автомобилна индустрия през 2020 г. надвишава 25 милиарда долара на фона на пандемията, като са изнесени над 900 000 превозни средства за 180 държави на пет континента.
В Кипър след 3-месечна пауза отвориха заведенията
След като 3 месеца бяха затворени, тази седмица отново започнаха работа ресторанти, кафенета и зони за хранене в търговските центрове в Кипър. Те могат да приемат клиенти само на външните си, открити пространства, предаде кореспондентката ни Бранислава Бобанац. Заведенията трябва да осигурят по 2 квадратни метра пространство на всеки клиент. Забранява се пускането на музика, която би насърчила хората да танцуват. Всички, които се връщат на работа, задължително преминават бърз тест за коронавирус. След това тестването им ще се извършва всяка седмица.
Пфайзер ще пренесе част от производството си в Румъния
Военните контролират процеса по ваксинация в Румъния. Имунизацията се извършва в специални центрове. Хората се регистрират през интернет или през кол център. В страната се набляга на ваксинирането с „Пфайзер“ и „Модерна“. Над 1,5 млн. души са получили поне по една доза, а половината от тях и втората. Това каза за БНР Владимир Митев, създател на блога за новини от България и Румъния „Мостът на приятелството“. Той съобщи също, че от „Пфайзер“ са обявили, че ще пренесат част от производството си от Белгия в Румъния заради по-ниските възнаграждения.
Съставила: Миглена Иванова
Снимки: ЕПА/БГНЕС и t24.com.tr
Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храма “Св. Неделя” в София. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На 16 февруари 2024 г...
Кристиян Владов и Стефан Кюркчиев от Природонаучния музей в Пловдив работят по проект за транспортиране на живи риби от Южния полярен кръг до България. Целта е да се създаде антарктически аквариум в Пловдив, където посетителите – от ученици до..
Ще бъде приложена процедурата за изваждането на военните разходи от индекса за изчисляване на инфлацията, заяви в Мюнхен министърът на отбраната Атанас Запрянов, предава БТА. На конференцията по сигурността министърът обясни, че това е позиция, която..
На 21 февруари се отбелязва Международният ден на майчиния език, вписан в календара на Организацията на обединените нации за образование, наука и..
В брой 39 на предаването слушайте: За България и Венсан Дюпюи, или как един французин решава да стане учител у нас - среща с дългогодишния..
Втори ден на бойкот на търговските вериги за хранителни стоки обявиха обществени организации за 20 февруари, след като отчетоха успех на първата такава..