След по-малко от десет години светът ще се сблъска с глобален дефицит на вода и пандемията усложнява проблема, алармира годишния доклад на ЮНЕСКО, публикуван по случай днешния Световен ден на водните ресурси. В момента около 2 милиарда души нямат пряк достъп до вода, а в световен мащаб не се полагат достатъчно усилия за запазване на този ресурс, сочат данните.
България е на едно от последните места в Европа по водни ресурси на човек от населението. За това предупреждават от „Грийнпийс България“ на днешния Световен ден на водата. От организацията алармират, че въглищните централи, които потребяват огромно количество чиста вода, са съсредоточени точно в районите, застрашени от безводие.
Това провокира природозащитната организация да отправи в публичното пространство три въпроса за състоянието и опазването на водите в страната към шест партии, които претендират за места в следващия парламент. Те припомнят, че предстоящите парламентарни избори в България ще се състоят на фона на предизвикателен период за обществото ни, белязан от здравна, социална, икономическа и климатична криза, а темата за водата обединява много от проблемите, по които работят. „Смятаме, че тези, които искат да управляват, следва да имат визия и план за използването на водните ресурси на България. Очакваме от тях публично да заявят своята позиция и да се ангажират с опазването и съхранението на този безценен ресурс“, коментира пред БНР-Варна Меглена Антонова, координатор на кампаниите на организацията в страната:
„В България видяхме много места с големи проблеми, водни режими – в по-малки, в големи градове. Затова смятаме, че е важно в едни такива политически кампании, когато се говори за визията за бъдещето на политиците, да се обръща внимание на такива проблеми, защото те са много важни за начина, по който продължава да се развива нашето общество. По време на предишни парламентарни избори сме разглеждали и анализирали програмите на политическите партии, за да разберем повече за плановете им, свързани с опазване на околната среда. За наше разочарование, повечето от тях не са имали обстойни позиции, визия за запазване на природата и същевременно подобряване на качеството на живот на хората. На база на този опит, този път решихме да зададем няколко много конкретни въпроса по темата за водата“, допълва Антонова.
Въпросите са насочени към принципното състояние на водите и тяхното изчерпване в контекста на задълбочаващите се промени в климата, използването им в енергетиката и системното им замърсяване.
„Не мога да кажа, че проблемът изцяло отсъства в програмите, но не ги виждаме в тази цялост, която темата с опазването на водните ресурси би следвало да бъде адресирана. Защото има аспекти, свързани с инфраструктурата, и с консмацията, има и теми, свързани със замъряването на тази вода. Защото когато се замърсява, тя става негодна за използване от хората. Затова смятаме, че въпросът е комплексен и всеки един елемент от него има нужда да бъде обсъден”, уточнява Меглена Антонова.
От природозащитната организация очакват, че партиите ще поемат ясен и конкретен публичен ангажимент за справяне с проблемите с водата на България и за нейното опазване.
„Надяваме се да ни отговорят, да, защото ние смятаме да публикуваме тези техни отговори. Но дори и да не ни отговорят директно, ако все пак изразят позицията си в други техни публични изказвания, това също смятаме за важно, тъй като го правим за обществото. Смятаме, че гражданите биха искали да чуят какво е мнението им за тази тема. Така че по какъвто и начин да изразят публично позицията си, това за нас е важно. Ние се намираме в една ситуация, в която се случват избори на фона на доста сериозна икономическа, и социална, и климатична криза. Много са факторите, които ни подлагат на много голям стрес“, казва Меглена Антонова, координатор на кампаниите на „Грийнпийс” в България.
Пълната позиция на „Грийнпийс“ – България може да бъде намерена на сайта на организацията.
Снимки: архив, Георги Корнейков - БНРБлизо 100 чевермета ще се завъртят за празника в Златоград по време на традиционния, наситен с музика и носии фестивал, посветен на родопския специалитет. Хиляди гости и туристи се очакват в живописния планински град на 3 и 4 май, за да участват..
На 2 май председателят на Народното събрание Наталия Киселова ще присъства на отбелязването на 1160 години от покръстването на българския народ и 1170 години от създаването на българската азбука в Плиска. Това съобщиха от пресцентъра на парламента,..
25% от работещите са без трудов договор, борбата със сивата икономика трябва да е основен приоритет на държавата. Това заяви по повод Деня на труда 1 май социалният министър Борислав Гуцанов във Варна. За министъра е странно, че част от самите..
Само на 6 май - Ден на храбростта и празник на Българската армия , Националният военноисторически музей предоставя възможност на своите гости да влязат..
Третото издание на празника на самардалата ще се състои на 3 май на централния площад в Нова Загора. Ароматното растение, характерно за Югоизточна..
Българските ученически отбори, участвали в Европейската олимпиада по експериментални науки EOES 2025 в Загреб се завърнаха с два сребърни медала, съобщи..