Най-голямата спортна зала у нас ще запали празничните си светлини, за да посрещне елита на световната художествена гимнастика от 26 до 28 март. Състезателките обаче ще бъдат изправени пред сериозно изпитание – да не полетят върху еуфоричната вълна, която екзалтираната публика издига при всеки досег с най-красивия спорт.
Шейсет и една индивидуални гимнастички и 11 ансамбъла от 35 страни ще се състезават за призовите места на Световната купа в София. Това е един от малкото турнири по художествена гимнастика, който се провежда от началото на пандемията от коронавирус.
„Състезанието е изключително важно, тъй като е квалификация при индивидуалните гимнастички за олимпийските игри – казва трикратната световна шампионка Мария Петрова и в момента зам.-председател на УС на Българската федерация по художествена гимнастика. – Световната купа ще бъде проведена при строго спазване на инструкциите на РЗИ – няма да се допуска публика, съдиите ще бъдат разделени със стени от плексиглас, ще се избягва струпването на хора, момичетата няма да се задържат дълго на един и същи килим. Въобще влизаме в нова ера, в която трябва да се справяме и да продължаваме да живеем.”
За съжаление, освен напрежението от голямото състезание, гимнастичките ще трябва да преодоляват психологическата бариера от тишината и празнотата в залата.
„Когато няма публика, състезанията протичат по много по-различен начин – подчертава Мария Петрова. – Затова и казах на нашите треньори да бъдат подготвени за нещо различно и странно. Усещането е все едно си на тренировка, а всъщност цял свят те гледа, тъй като всичко се излъчва. Изисква се много повече концентрация и внимание, за да дадеш най-доброто от себе си, без да подцениш нивото на състезанието заради липсата на подкрепа.”
Въпреки първоначалните заявки за участие на абсолютно всички класни гимнастички, у нас няма да пристигнат най-титулуваните – рускините Дина и Арина Аверини, Катерина Галкина от Беларус, първият състав на ансамбъла на Русия, както и тези на Италия, Украйна и Съединените щати. Страната ни ще се представлява от Боряна Калейн и Катрин Тасева, които преди седмица демонстрираха добра форма и си разделиха златните медали на уредите на държавното първенство “Жулиета Шишманова”, и от звездния ансамбъл – Симона Дянкова, Лаура Траатс, Мадлен Радуканова, Стефани Кирякова и Ерика Зафирова. Всички те вече извоюваха квотите си за олимпиадата в Токио.
„Очертава се много силно състезание – категорична е Мария Петрова. – За индивидуалната надпревара пристигат Анастасия Салос и Алина Харнаско от Беларус, европейската шампионка Линой Ашрам от Израел, Милена Балдасари и София Рафаели от Италия, ансамбълът на Япония, който е претендент за медали, както и този на Беларус. Ще липсва присъствието на Русия в индивидуалното, но пък ще участва със свой ансамбъл.”
Както на всяко състезание, и на Световната купа нашите гимнастички си поставят най-високата летва – златните медали. Според Мария Петрова момичетата не страдат от травми или спад в подготовката, каквито са най-често срещаните последици вследствие на пандемията, и всички предпоставки са налице, за да зарадват българските си почитатели.
Сегашната добра форма на гимнастичките ни може ли да бъде надградена до олимпийските игри?
„Фактът, че нямаше състезания и подготовката беше накъсана, допринесе за по-трудното им мотивиране – отговаря Мария Петрова. – Все пак през м.г. се проведе европейски шампионат в Киев (Украйна) с тяхно участие, сега е Световната купа, предстои още една в Ташкент (Узбекистан), състезание в Пезаро ( Италия) и през юни европейско първенство във Варна (България). Всички тези стъпкище помогнат на гимнастичките ни да подобрят формата си. Естествено, оттук нататък олимпиадата е крайната ни цел и се надяваме тяхната форма да достигне връхната си точка.”
Световната купа в София ще бъде предавана по една от националните телевизии и чрез стрийминг от зала „Арена Армеец”.
Снимки: Facebook /@BGRGfederation и БГНЕС
Ромите у нас отбелязват Васильовден /или Василица, Банго Васили (буквално Куцият Васил)/, известен още като ромската Нова година, съобщава фондация "Амалипе". По традиция, празникът се отбелязва три дни, започвайки от нощта на 13 срещу 14 януари ...
Във вторник, от север облачността ще се разкъсва и намалява, в Северна България до предимно слънчево. По-значителна ще се задържи над Югоизточна България и Родопите, където на места ще превалява слаб сняг, а в крайните югоизточни райони - дъжд. Ще е..
190 години чества през 2025 година Априловската гимназия в красивия старопланински град Габрово. Стъпила на традициите на Габровското взаимно училище – първото светско школо в страната ни, открито на 14 януари (2 януари по стар стил )1835 г., в..
Заради огнищата на шап в Германия, които според тамошните ветеринарни власти вече са две, България ограничава вноса на животни и месо от района на..
На границата между Антонов- и Атанасовден е петъчното издание на..
В брой 35 на предаването слушайте: Ново българско училище отваря врати в Италия (град Авелино) – интервю с Венета Ненкова, председател на..