От 465 секционни избирателни комисии отвъд пределите на България, в 165 няма нито един представител на българска институция, съобщи за Радио България Димитър Иванов – глобален координатор на Мрежата на българските изборни доброволци по света. „Тези комисии са съставени изцяло от български граждани, които са поели една голямата отговорност по организиране, провеждане и отчитане на изборите. Някои от тях за първи път участват в тези комисии, а с тази дейност се носи и съдебна отговорност“, уточнява сънародникът ни.
В Швейцария, където Димитър Иванов живее от 20 години, днес има общо 8 избирателни секции. В последните 15 години се наблюдава утрояване на българите там:
„В Швейцария не живеят много българи, може би са около 15 хиляди в момента с двойно гражданство. Но когато аз дойдох бяха под 5 хиляди“, казва българинът.
По думите на Димитър Иванов в Цюрих сънародниците ни чакат между 2 и 3 часа, за да упражнят правото си на глас. Затова той не изключва удължаване на изборния ден.
Пандемията от Covid-19 допълнително утежни изборния ден. Заради епидемичните мерки в много държави секционните комисии имат специални разрешения да останат в изборното помещение вечерта и да отчетат гласовете, казва Иванов.
„Имаме и други, човешки фактори, които ни пречат, за съжаление. Това е, че външно министерство и ЦИК, по предложения на посолства и консулства, решиха съставите на Секционните избирателни комисии в Испания, в Германия, въпреки очакваната рекордна активност, да бъдат само от 5 души. При условие, че досега изборите са били провеждани с пет-членни секционни комисии. Но сега са необходими двама-трима души, които да се занимават само с анти-ковид мерките. Тези аргументи не бяха чути от институциите и те оставиха гражданите да работят пряко сили, защото не искаха да направят това, което трябваше да се направи- да увеличат съставите на секционните избирателни комисии.“
Още за отговорностите и проблемите пред работата на изборните доброволци при вота за 45-о народно събрание чуйте в звуковия файл:
Посланикът на България в Молдова Мая Добрева посети училища и университет в Автономно териториално образувание Гагаузия, по инициатива на Министерството на образованието на Молдова, предава БТА. Посланикът обсъди с учениците и студентите европейския..
152 години след като България губи своя свиден син, радетел за свободна, независима и толерантна държава – Васил Левски, личността му продължава да вълнува и вдъхновява сърцата на българите от всички поколения. Учените не спират да проучват делото на..
152 години след гибелта на Апостола, личността на Васил Левски не спира да вълнува българите, независимо дали са в страната или в чужбина. Посолството на България в Атина, Гърция, отправи покана към местната българска общност в 16.00 ч. да поднесат..
Българското посолство в Стокхолм беше домакин на културно събитие, организирано от Шведско-българското културно дружество, по време на което бяха..
Ресторант "България" в Стара Хавана събра на 16 април 25 ученици от различни кубински училища за Третата "Българска готварска работилница". Инициативата е..