9 май се отбелязва като Ден на Европа от 1986 г. Обявен е на срещата на високо равнище на Европейската общност в Милано, Италия (28-29 юни 1985). Поводът е годишнина от речта на министъра на външните работи на Франция Робер Шуман в Париж, Франция (9 май 1950 г.), в която той представя план за обединение на въгледобивната и стоманодобивната промишленост на западноевропейските страни, което се смята за „първата реална крачка към европейска федерация". Инициативата му полага основите на днешния Европейски съюз.
5 години след края на Втората световна война, Робер Шуман предлага да се създаде наднационална европейска институция, която да отговаря за управлението на ресурсите и производството на въглища и стомана, така че да се избегнат бъдещи военни конфликти. На този ден се поставя началото на обединение на държавите в Европа и поддържането на мирни отношения на Стария континент.
9 май се отбелязва и като Ден на победата над фашизма (1945). Той е официален неработен ден в Русия, Азербайджан, Армения, Беларус, Казахстан, Киргизия, Молдова, Таджикистан, Туркмения и Узбекистан. Историческият повод за празника е подписаният на 8 май в 22:43 ч. (00:43 ч. московско време на 9 май) 1945 г. Акт за безусловна капитулация на Германия, с което завършва Втората световна война в Европа.
На тази дата всяка година Русия отбелязва края на 1418-дневната епопея, наречена Велика Отечествена война, зад която се крие море от лишения и страдания, мъка от пораженията и радост от големите победи, припомня и БГНЕС. В неизменна традиция се е превърнал военният парад на Червения площад в Москва, който демонстрира военната мощ на Русия. Първият парад на победата е проведен на 24 юни 1945 г.
9 май е официален празник и в Израел. С него се отбелязва годишнина от победата над нацистите през Втората световна война. Чества се от 2018 год. В България 9 май в продължение на десетилетия също се честваше като Ден на победата, а като Ден на Европа се отбелязва съгласно Постановление № 54 на Министерския съвет, издадено на 29 март 2005 г.
Денят на Европа тази година ще бъде отбелязан в Европейския парламент в Страсбург с откриването на „Конференция за бъдещето на Европа“, учредена с декларация на Председателите на Европейския парламент, на Европейската комисия и на Съвета на ЕС от март 2021.
Целта на инициативата е да даде на гражданите по-голяма роля във формирането на бъдещите политики и цели на ЕС. Ще бъдат организирани множество събития и дебати в целия ЕС, а европейците ще имат възможност да изразят позиция чрез многоезична цифрова платформа. Конференцията ще улесни обсъждането на предизвикателствата, породени от пандемията от COVID-19. Очаква се да бъдат застъпени и теми като изменение на климата, икономически и социалните въпроси и цифрова трансформация.Инициативата „Конференция за бъдещето на Европа“ ще продължи една година.
У нас, държавният глава Румен Радев и вицепрезидентът Илияна Йотова ще присъстват на церемонията по издигането на знамето на Европейския съюз пред президентската институция в София. Преди това президентът ще приеме почетния караул на Националната гвардейска част. По-рано през деня Радев и Йотова ще поднесат цветя пред Паметника на незнайния войн в София по случай отбелязването на 76 години от победата над нацизма.
Вечерта, между 20.00 и 24.00 часа, сградата на НДК в София ще бъде осветена в цветовете на европейския флаг.
Снимки: facebook.com/EuropeanCommission, БГНЕС
В „България днес“ отбелязваме Деня на християнското семейство - 21 ноември с разговор-прозрение на Дарина Григорова с отец Сергий Павлов, предстоятел на храма „Успение на Пресвета Богородица“ в столицата за любовта, семейството и изкушенията на делника...
В петък вятърът от юг ще се усили и ще бъде умерен и силен, в Предбалкана и в близост до северните склонове на планините от Южна България – бурен. Облачността ще бъде разкъсана, значителна над западните райони, но следобед от северозапад бързо ще започне..
От следващата учебна година профилираната гимназия с интензивно изучаване на румънски език "Михай Еминеску" може да бъде преместена в сграда в центъра на София, съобщи БТА. Като възможна нова локация се обсъжда част от сградата на Професионалната гимназия..
В Деня на християнското семейство, в брой 27 на предаването, слушайте: Какви неразказани френско-български истории разказва българското..
От следващата учебна година профилираната гимназия с интензивно изучаване на румънски език "Михай Еминеску" може да бъде преместена в сграда в центъра на..
Френско-българска търговска и индустриална камара днес организира посрещане на новото божоле в София. По стара френска традиция всяка година в третия..