За първи път от десетилетия в България и по-точно в Котленския Балкан, се излюпи бебе карталче. Събитието се счита за голям успех, тъй като е плод на дългогодишни съвместни усилия по европейския проект „Светло бъдеще за черния лешояд“, който обединява партньори от четири държави.
През 1985 г. черният лешояд /това е другото название на картала/ е обявен за отдавна изчезнал в България, макар че в началото на 90-те години на ХХ век е била забелязана случайна гнездяща двойка в нашите планини. Възстановяването на този рядък, застрашен в световен мащаб вид, се оказва нелека задача, изискваща време, отдаденост и сътрудничество с партньори от Европа.
И така, преди около 12 години, чрез изграждане на т.нар. адаптационни клетки на четири места в Стара планина, са били реинтродуцирани внесените от Испания и Франция белоглави лешояди. В момента над 30 двойки от този вид гнездят в района. Същият принцип е бил използван за възстановяването на техния черен побратим – картала.
„Там нещата стартираха преди около 5 години – разказва Ивелин Иванов пред Радио България. – Птици от рехабилитационни центрове в Испания внесохме и настанихме в същите клетки, в които преди това реинтродуцирахме белоглавите лешояди. Преди 3 години ние стартирахме тяхното освобождаване в природата. Това са предимно млади птици, нужно им е време да станат полово зрели и да започнат да се размножават. И тази година дойде времето, в което загнездиха първите две двойки. Едната не успя да си излюпи малко, но това е нормално, когато става дума за такива млади и неопитни птици. Затова пък другата, за голямо наше щастие, вече се сдоби с потомство!“ – не скрива радостта си Ивелин Иванов.
Бебето карталче изпиукало за първи път в Котленския Балкан в средата на месец май. От „Зелени Балкани“ проследяват внимателно развитието му в очакване да поотрасне, за да бъде маркирано със сателитни предаватели, по подобие на 11- те възстановени черни лешояди у нас. Междувременно усилено се търси име на мъничето. Така че всяко предложение е добре дошло!
Снимки: Зелени Балкани
Изучаването на предмета "Добродетели и религии" в българските училища беше обсъждано над 5 часа на дискусия организирана от Министерството на образованието в Националния дворец на културата. Религиите ще се изучават в културологичен и исторически..
Условията за финансиране на проекти по първия приоритет на програмата за трансгранично сътрудничество между България и Сърбия бяха представени на информационен ден в Кюстендил. Представителите на малки и средни предприятия от областите Видин, Монтана,..
"Ще настояваме пътят Рудозем - Ксанти да се отвори за експлоатация най-късно следващата година", заяви в Чепеларе премиерът Росен Желязков. Той уточни, че от българска страна са готови и пунктът, и пътят, като се очаква от гръцка страна да се даде зелена..
Земетресение от 6,2 с епицентър в района на Истанбул, регистрирано днес в 12:49 часа местно време, е усетено в различна степен и на територията на..
Специална съболезнователна книга беше отворена днес в Апостолическата нунциатура в София по повод кончината на папа Франциск. "Той умееше да води..
В брой 48 на предаването слушайте: От Молдова през България до Франция – пътя на бесарабския българин Иван Стоянов - интервю на Йоан Колев;..