Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Присъединяването към Еврозоната и Шенгенското пространство са приоритет за България

Снимка: БГНЕС

Министърът на външните работи Светлан Стоев представи външнополитическите приоритети на България пред  Дипломатическия корпус. Той открои двата основни приоритета в работата си на поста – организация на изборите зад граница и изпълнение на основните приоритети на България във външната политика, а именно присъединяването към Еврозоната и Шенгенското пространство, както и приемането на страната ни в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. Ключов външнополитически приоритет е и европейската интеграция на страните от Западните Балкани, предаде пресслужбата на МВнР.

България ще продължи да бъде активен, надежден и предсказуем партньор в Европейския съюз и НАТО, потвърди Светлан Стоев. 

Във връзка с предстоящата среща на високо равнище в София в рамките на българското председателство на инициативата „Три морета“, министър Стоев изтъкна, че амбицията на страната ни е да проведе успешна и продуктивна среща и бизнес форум с широко участие на държавни агенции, банки за развитие, компании от региона и частни инвеститори.

„Очакваме и участие на високо ниво от Европейската комисия, САЩ, Международния валутен фонд и други партньори“, каза  Светлан Стоев.

В отношенията си с Русия „България се ръководи от своите национални интереси и международни ангажименти и задължения, произтичащи от членството ни в ЕС и НАТО“, каза външният ни министър. Той заяви, че двустранното сътрудничество може да бъда подобрено на базата на равнопоставен политически диалог.

         

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Три нови електрически локомотива влизат в експлоатация

Три нови електрически локомотива “Сименс Смартрон” влизат в експлоатация от днес, съобщи транспортният министър Гроздан Караджов. Два от тях ще обслужват влакове по направлението София-Бургас, а един – по линията София-Русе. Новите машини са..

публикувано на 10.10.25 в 15:35

БНР иска да разшири своето излъчване в Молдова

Българското национално радио (БНР) може да разшири излъчването си в Молдова и особено в Тараклийския район, в който е концентрирана българската етническа общност в страната. За това са разговаряли посланикът на Република Молдова в София Емил Жакота..

публикувано на 10.10.25 в 13:27

Расте броят на българите, получаващи пенсии от чужбина

Над 80 000 са били към края на 2024 г. хората с пенсии и добавки, отпуснати по еврорегламенти и международни договори, отчита Националният осигурителен институт. Това са българи, работили в 44 държави от ЕС и страни, с които България има договорни..

публикувано на 10.10.25 в 10:59