Сънародниците ни в Австрия днес гласуват за нов български парламент в най-много избирателни секции досега – общо 17, девет от които във Виена.
„Изборният ден протича изключително спокойно и това донякъде се дължи на усилията на доброволците – казва Жулиен Желев, един от хората, които по своя воля помагат за нормалното протичане на извънредния парламентарен вот. – Пред изборните секции няма опашки или се събират повече хора само в определени моменти. Машинно гласуване се провежда в 7 от секциите във Виена. А там, където има и хартиени бюлетини, и машини, се намират избиратели, които предпочитат хартията.”
Юристът Жулиен Желев живее от осем години във Виена. Определя участието си в мрежата на изборните доброволци като личен дълг. За сънародниците ни в Австрия казва, че активно се възползват от правото си на глас и не остават безразлични към ситуацията в родината. Малко по-ниската избирателна активност на тези избори той оправдава с разгара на отпускарския сезон.
По повод скоростните промени в Изборния кодекс – единственият сериозен акт в краткия живот на предишния парламент, Жулиен Желев заявява, че не е привърженик на промените в 12 без 5. Юристът съветва законодателят да обърне внимание на автоматичното, по думите му, откриване на избирателни секции в настоящия вот – без допитване до местните общности и дипломатическите представителства.
„Мрежата на изборните доброволци е изключително недоволна от организацията на Централната избирателна комисия за тези избори – категоричен е Жулиен Желев. – Местните общности зад граница, както и посолствата не знаеха до последния момент пълните състави на секционните избирателни комисии. Липсваха добри, ясни и точни методически указания за работа на комисиите, липсваше обучение на техните членове, липсваха и видеоматериали, предназначени за изборите извън страната. ЦИК абдикира от задълженията си да организира изборите в чужбина и правим всичко на основата на опита от предишните избори. Имаше също така сериозна липса на комуникация между Министерството на външните работи и ЦИК, а това е неуважение към труда на членовете на избирателните комисии.”
Въпреки посочените неуредици, очаква се изборният ден да приключи нормално и сънародниците ни чрез вота си да изразят отношение към бъдещето на България.
Ромите у нас отбелязват Васильовден /или Василица, Банго Васили (буквално Куцият Васил)/, известен още като ромската Нова година, съобщава фондация "Амалипе". По традиция, празникът се отбелязва три дни, започвайки от нощта на 13 срещу 14 януари ...
Във вторник, от север облачността ще се разкъсва и намалява, в Северна България до предимно слънчево. По-значителна ще се задържи над Югоизточна България и Родопите, където на места ще превалява слаб сняг, а в крайните югоизточни райони - дъжд. Ще е..
190 години чества през 2025 година Априловската гимназия в красивия старопланински град Габрово. Стъпила на традициите на Габровското взаимно училище – първото светско школо в страната ни, открито на 14 януари (2 януари по стар стил )1835 г., в..
Тропическата оранжерия на Ботаническата градина на БАН ще бъде отворена за посетители от 16 до 26 януари всеки ден от 10,00 до 16,00 часа. В колекцията..
Заради огнищата на шап в Германия, които според тамошните ветеринарни власти вече са две, България ограничава вноса на животни и месо от района на..
На границата между Антонов- и Атанасовден е петъчното издание на..