Изборният ден в Скопие върви нормално и както обикновено се казва – без никакви инциденти до този момент. Това каза в интервю за Радио България журналистът Владимир Перев от Северна Македония. По думите му, очакванията за по-ниска избирателна активност от навечерието на изборите се оправдават, а влияние за това има летният сезон, когато за много от гражданите в югозападната ни съседка също е време за ваканция.
„Изобщо гласуват по-малко хора, отколкото миналия път – казва Владимир Перев. – Може да се каже обаче, че една част от хората се притесняват да го направят, заради несъгласията около политиката България – Македония по отношение на македонската нация, македонския език и т.н. Но онези, които гласуват, го правят и, за да изявят своето българско гражданство. Те искат да потвърдят етническата си принадлежност и да покажат на българската държава, че не са напразни усилията за отстояване на позицията при преговорите за евро членството на Северна Македония и признаването на българския етнос.“
По отношение на често възникващите полемики за гласуването на граждани от Северна Македония, придобили българско гражданство и с адресна регистрация в Кюстендил и Благоевград, журналистът Владимир Перев коментира, че на този тип гласоподаватели не бива да се гледа като на хора, които ще наклонят везните в България към една или друга политическа сила.
„Тези хора са си взели българските паспорти и са заминали в Германия, Испания, Великобритания и Италия – казва той. – Тези гласоподаватели са там. Политиката на българските посолства трябва да се насочи към гласоподавателите, които живеят извън Македония и България, в рамките на ЕС. Ние всички знаем, че гласуването е право, но и задължение на гражданите, които трябва да дадат своето мнение за ставащите неща в държавата, от чиито ползи се възползват те в крайна сметка.“
На въпроса какво ще се промени в България след парламентарните избори, Владимир Перев казва, че очаква да се състави правителство, но не и на всяка цена. Защото, по негови наблюдения, не вижда готовност която и да е партия или коалиция да направи отстъпки от вече заявената си позиция. И въпреки това, „от политиците винаги може да се очакват изненади“ – категоричен е журналистът.
Повече за очакванията и за гласуването на българите в Северна Македония можете да чуете от звуковия файл.
В „България днес“ на 31 януари ви предлагаме хроника на събитията с балкански адрес от седмицата, както и актуална информация от българските общности зад граница. За новия проект на Радио България" - "Мост на вярата" разговаряме с журналистите Дарина..
В събота , 1 февруари, на места в равнините и котловините защитени от вятър ще се образува мъгла или ниска слоеста облачност. Минималните температури ще бъдат между 0 и 5°, в София – около 1°. През деня ще преобладава слънчево време. По-често..
Българската православна църква (БПЦ) е единственият представител на традиционното за страната източно православие. Това решиха депутатите с окончателните промени в Закона за вероизповеданията. Поправката, че само БПЦ може да използва в..
Студенти от Софийския университет "Св. Кл. Охридски" посетиха Радио България като част от обучението си в специалност "Балканистика". Гостите бяха..
През 2032 година България и Дания ще изберат свои градове за титлата "Европейска столица на културата". Процедурата ще започне през 2026 година,..
Празнично и с почит към 143-ата годишнина от рождението на Владимир Димитров – Майстора, Градската художествена галерия в Кюстендил връчва Националната..