Едно малко село в Северозападна България и неговите жители ни показаха още веднъж откъде започва „пътят“ към по-добрия, подреден и красив живот. А именно – от нас самите.
Композиция от три ръчно направени дървени навеса облагородяват отскоро района на обществената чешма край село Типченица. Навесната конструкция с пейки, маса и барбекю е разположена над чешма, която се намира в букова гора, на около 300 метра преди входа на селото. Тя е дело на местния дърводелец Сергей Цеков, на когото му отнело около месец за изработката и монтажа ѝ.
За облагородяването на общественото място лични средства дарил и местният жител Иван Иванов, който по примера на по-заможните ни предци, иска да остави нещо за поколенията. Надеждата му е с новия път Е79, който се строи там, да се засили и интересът към селото и то да стане по-хубаво място за живеене. „Селото ни е много живо. Привечер на барбекюто е пълно с хора, а водата от чешмата е букова и много хубава, като не спира целогодишно“, казва Бай Иван и допълва, че инициативите по облагородяване на Типченица ще продължат и занапред.
Сред забележителностите в селото е местната църква, строена през 1830 г., където някога се помещавало старото килийно училище. Двестагодишните дървени икони са добре запазени, благодарение на свещеник от съседно село, който ги съхранил, докато църквата се рушала.
Някогашното общинско училище е преустроено в уютен хотел с ресторант и собствена изба с бели и червени вина от местни сортове.
Съставил: Весела Кръстева
Снимки: Сергей Цеков, tipchenitsa.mezdra.bg
Днес и утре БСП провежда заседание на 51-вия си конгрес. Очаква се временният председател Атанас Зафиров да направи отчет за изминалия период. Делегатите трябва да гласуват и промени в Устава на партията, с които да се върне старото положение -..
В старопланинския град Априлци днес и утре традиционният празник на сланината и греяната ракия събира хиляди почитатели на традициите, предаде кореспондентът на БНР Пламен Христов. Посетителите ще могат да се насладят на "Бабината гозба" и..
Преди дни в защитената местност "Калимок - Бръшлен" близо до крайдунавския град Тутракан се излюпи първото къдроглаво пеликанче за този сезон, съобщават от Българското дружество за защита на птиците "BirdLife Bulgaria". Родителите му активно се..
В навечерието на честванията в памет на Апостола на свободата Васил Левски, президентът Румен Радев официално наименува столичното летище "Васил Левски"..
Най-новите технологични решения, продукти и проекти в областта на земеделието и агроиндустрията, ще бъдат представени на изложението "Агра 2025" в..
Във вторник , 18 февруари , минималните температури ще бъдат между минус 5 и 0°. В София ще е около минус 5°. В по-голямата част от страната ще се..