На фона на тревожно ниския процент на ваксинираните в България (около 18%) един млад медик, работещ в селски район, постигна забележителен успех като постави ваксини срещу Covid-19 на 40% от предимно възрастните си пациенти и бе отличен с грамота от Министерството на здравеопазването.
Как д-р Алиосман Ахмед е постигнал този резултат, с какви предизвикателства се среща и как се гради доверието „лекар-пациент” – за всичко това медикът разказа в интервю за Радио България.
29-годишният общопрактикуващ лекар д-р Ахмед е родом от Търговище. След като завършва Медицинския университет във Варна, работи първо в „Бърза помощ“ в морската столица, след това в Спешното отделение в град Шумен, а от 2019 година има частна практика и лекува хората в община Върбица, обл. Шумен.
Д-р Ахмед споделя, че повечето хора не вярват във ваксините и се надяват болестта да протече по-леко при тях, да не ги събори и забравят, че възрастните им родители, баби, дядовци и близки с хронични заболявания са уязвими. Налага му се да убеждава всеки един и така успява да ваксинира около 40 % от пациентите си. Нещо повече – доверяват му се и хора от съседни общини и области. Работи с всички видове ваксини и оставя на пациента да избере коя да му бъде поставена.
В България в момента се дискутира целесъобразността ваксината да бъде поставяна и на деца, а д-р Ахмед подкрепя идеята:
„В пациентската ми листа засега нямам ваксинирани деца. Гледам да покрия възрастното население”, казва специалистът.
Както при всички медикаменти, и при ваксините има странични ефекти. Най-честият такъв, който наблюдава младият доктор е зачервяване и локален оток:
„Като цяло в част от населението, да кажем 10-15 % постваксинационно имат температура, която е реакция на имунната система, но минава леко. Засега няма тежки реакции.“
Д-р Ахмед полага грижи за близо две хиляди пациенти и споделя следните наблюдения относно реакцията към ваксините:
„Имам ваксинирани пациенти преди няколко месеца, които наскоро изкараха ковид. Протече много добре – само с хрема, което подсказва, че самата ваксина работи и добре реагират пациентите на нея. Имам и пациент, който имаше и придружаващи заболявания, основно с тежко сърдечно заболяване. При него също протече добре, не се стигна до тежка пневмония и т.н.”
Лекарят от Шуменско е постигнал забележителен успех в реализацията на имунизационната кампания срещу Covid-19, защото е успял да създаде силна връзка със своите пациенти.
„Много време отделям на това да съм част от едно голямо семейство с моите пациенти. Гледам да вляза в техните обувки, да разбера болките им. Те ми се доверяват. Наистина искам да им помогна и го показвам, казвам, обяснявам, ако трябва дори 10 пъти. Трябва да се чувстват добре, не трябва да са подтиснати, не трябва бъде насила. Всичко става с много работа, понякога се прибирам в 9 или 10 часа. Не е лесно.“
Д-р Ахмед ежедневно изминава големи разстояния, за да достигне до всеки нуждаещ се от помощ и съвет. Изслушва пациентите, отговаря на всичките им въпроси, разпитва ги за физическото, но също и за емоционалното им състояние. Точно както се случва в семействата.
Снимки: личен архив
В „България днес“ на 25-ти ноември отбелязваме Международния ден за елиминиране на насилието над жени, обявен с Резолюция на ООН през 1999 г. На всеки 10 минути в света е убивана по една жена, сочи статистиката. В България от началото на 2024 година..
През нощта ще преобладава ясно и почти тихо време. В сутрешните часове на 26 ноември на места в низините, котловините и около водните басейни ще бъде мъгливо или с ниска слоеста облачност. Минималните температури ще бъдат между минус 4° и 1°, в..
Националната пощенска служба на Бългрия организира за 30-а поредна година конкурс за най-красиво писмо до Дядо Коледа. Писмата трябва да бъдат изпратени на "Български пощи" до 18 декември с надписан плик “За Дядо Коледа”, адрес на подателя и..
Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии към Софийския университет “Св. Климент Охридски” предостави за безплатно ползване чат..
Протестно шествие под надслов “Нито една повече”, организирано от “Феминистки мобилизации”, ще се проведе на днешния Международен ден за елиминиране на..
Българският посланик в Япония Мариета Арабаджиева и преводачът Елена Куцарова запознаха учениците от гимназия “Нагареяма” в префектура Чиба с..