Предизборната кампания по организация на изборите в Чехия е протекла много по-организирано от изборите през април, когато единствената секция за гласуване беше в посолството ни в Прага. Прогресът в провеждане на изборите за българите там през тази година е голям. Днес в Чехия се гласува в 8 населени места - в Прага, Пилзен, Ихлава, Млада Болеслав, Бърно, Пардубице, Либерец и Хоржовице. Това ни съобщи Ирена Ангелова, която от дълги години живее в Чехия, но днешният вот я заварва в България, където се е прибрала по семейни причини. За нея това се е оказало препятствие да упражни правото си на глас в родината.
„В Прага са 2 секции, гласува се машинно, а в останалите градове е с бюлетини, защото там са около 100 човека в секция, като най-малка е секцията в Хоржовице. Но навсякъде вотът минава спокойно, дори и тези, които гласуват за пръв път с машина не са имали никакви проблеми, споделиха по телефона мои познати изборни доброволци. Но при мен специално се получи нещо неприятно в деня на вота. Аз трябваше да се върна по спешност от Чехия и днес отидох да гласувам в града, в който живея в България. Но дойде секретарката на общината и ми каза, че след като съм по адрес регистрирана в Чехия, а не тук, аз нямам право да гласувам. Тръгнах си много разочарована, защото отдавна участвам активно на изборите в Чехия, а сега не мога да гласувам. Оказва се, че мога да гласувам в която и да е изборна секция в Чехия, но в България- не. Тук мога да гласувам само в една изборна секция – по местоживеене.“
Именно невъзможността да упражни правото си на глас днес подтиква Ирена Ангелова да мисли за възможни промени в Изборния закон.
„Просто да отпадне това недоразумение защото на всеки може да се наложи да отсъства от адресната си регистрация – и в България хората пътуват в неделния ден. Нека, когато имат желание у хората да гласуват, да им се дава такава възможност. Мен днес ме търсиха и в забранителния формуляр и накрая ми казаха, че няма как да ми помогнат, за да гласувам. Изключително съм разочарована от това. Аз познавам примери от хора, които работят с камиони в чужбина и на предишни избори са били на път. Отседнали са в някой град в чужбина и там са успели да гласуват, а аз сега идвам в България и не мога да пусна своя вот в родината. Това трябва да се промени.“
Писател, преводач, журналист, представител на българите в Комитета на националните малцинства в Албания, Милена Селими не спира да популяризира българската литература, култура, ценности и традиции. Едно от най-новите й професионални постижения е..
Още по-пъстър парламент очерта вотът на избирателите на предсрочните парламентарни избори от 27 октомври. Първоначалните прогнози вещаеха 9-партийно Народно събрание, но резултатите, които ЦИК провъзгласи след обработване на всички протоколи попариха..
Вот по инерция. Вот с последна капчица надежда, че утре всичко ще бъде наред и ще се чуем по изборен повод след четири години. Вот на огорчение от политиците, от нас самите, от други там, които не са гласували. "Нагласите са много..
"Българите украсяваме света", казва ни Емилия Юкер, която от десетилетия живее в Германия. Пъстротата на културните ни традиции, литературата, фолклора е..