Музиката е част от ежедневието на всеки. За едни, тя е просто фон, на който преминава денят им. Други обаче, превръщат слушането ѝ в своеобразен ритуал – всеки елемент от него е важен, за да се осъществи перфектната симбиоза между атмосферата в помещението, нагласата за пътуване в изцяло нов свят, чийто господар е изпипаният до най-малкия детайл звук.
В подобна обстановка няма място за музика от някоя онлайн платформа. Приляга ѝ единствено мелодия, звучаща от грамофон. Закупуването му обаче не е лесна задача ако се търси наистина качествен звук, а и изисква солидна инвестиция. В чужбина стандартът на живот е по-висок от този у нас и затова пазарът на винили, грамофони и аксесоари за тях е по-добре развит. Но един българин успява да се наложи на този необятен, но и твърде нишов пазар. Името му е Рангел Васев.
Сънародникът ни се установява в Германия през 2002 година, воден от своята голяма мечта и любовта на живота му.
„Мечтата – да следвам политология в някоя западна държава или в САЩ, с идеята да се прибера обратно у нас и да допринеса по някакъв начин за развитието на страната. Избрах Берлин заради любовта към съпругата ми Мария. Тя беше решила да учи там архитектура.“
Студентските години отминават, късметът му се усмихва и започва работа в администрацията на германския парламент, която продължава 7 години. Макар да е семеен с две деца, Рангел напуска сигурната си позиция през миналата година. Тогава вече знае, че може да превърне своето хоби – производството на четки за почистване на грамофонни плочи – в доходоносен бизнес.
„През 2018 година спонтанно реших да подновя колекцията си от грамофонни плочи, купих си нов грамофон и започнах да се оглеждам за аксесоари, които се използват от аудиофилите. Скоро установих, че на пазара липсва четка, която от една страна да изглежда добре, а от друга – да почиства качествено праха от плочите. Така, докато все още работех в Бундестага, започнах да разработвам тази идея.“
Отваря своя онлайн магазин през 2020 година, а поръчките „заваляват“ почти веднага. Причината – множеството положителни статии в американски аудиофилски списания, посветени на произведения от българина първи модел четка. Неслучайно именно от страната на неограничените възможности занаятчията получава най-голям процент от заявките си.
„Четките се произвеждат на серии – продължава разказа си Васев. – Така например 20 четки се създават накуп – шлайфат се, лакират се, поставят им се магнити, които да държат заедно двете им части. Нерядко в процеса на работа се случва четката да се счупи, тъй като дървото, което използвам е много фино. Приблизително могат да се изработят между 15 и 20 четки на седмица.“
Изключително важно за всяка четка е влакното, от което е съставена. Както ще се досетите обаче, този въпрос също може да бъде предмет на спорове. При това ожесточени, които разделят аудиофилската общност на два лагера.
„Едните казват, че най-добрите косми, които могат да се използват, са карбоновите влакна. Те са доста фини и провеждат електрически ток. С тяхна помощ статичното електричество, което се образува върху плочата при изваждане от калъфката ѝ, може да се обере. Другият лагер е съставен от противници на карбоновите влакна. Според тях, те доста твърди и могат да надраскат плочата, когато четката се използва прекалено често, и затова предпочитат природни влакна. Моята идея беше да комбинирам двата вида по специален начин и подредба, така че да се получи най-добрата четка на пазара.“
Рангел все още мечтае да сбъдне една от най-големите си мечти – да открие собствена галерия, в която да излага произведените от него аксесоари. Докато я разглеждат, посетителите ще могат да се насладят и на специално подбрана музика, съчетана с качествено питие. Дали това ще се случи в България? – По-скоро не. София е само на 2 часа със самолет от Берлин, което прави българина щастлив в германската столица, където са семейството и бизнесът му. Пожелаваме му успех, независимо накъде ще го отведе тази и всяка следваща цел, която си постави.
Снимки: личен архив, архив
Българската професионална мрежа (NYC Bulgarian Professionals Network) организира първата за годината неформална среща (Happy Hour) на българската професионална общност в Ню Йорк. "Приветствам инициативата… и с удоволствие отново ще се присъединя",..
"Здравейте, аз съм Марин Маринов, занимавам се с живопис и в момента съм асистент-преподавател при професор Кирил Божков в специалност "Живопис" в Национална художествена академия в София." Така поставяме отправна точка на една цветна история,..
2025-а година е специална за сдружението "Подкрепа на азербайджанско-българското приятелство", тъй като през май то ще отпразнува 20 години от началото на своята дейност. "От 2005 година, когато създадохме сдружението, ние идваме в България с..