Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Актуализиран е списък на държавите по цветови зони

Снимка: архив

От 7 януари, петък, лицата, които пристигат в България от страни, попадащи в „червената зона“, се допускат на територията на страната при представяне на валиден цифров Covid сертификат на ЕС за ваксинация или за преболедуване или на аналогичен документ, едновременно с отрицателен резултат от проведен до 72 часа преди влизане в страната PCR тест. Това нарежда министърът на здравеопазването проф. Асена Сербезова със своя заповед, издадена днес, 5 януари.

Българските граждани и лицата със статут на постоянно, дългосрочно или продължително пребиваване в България и членове на техните семейства, които не представят нито един от посочените документи (за ваксинация или за преболедуване, както и отрицателен резултат от PCR тест), се допускат на територията на страната и се поставят под 10-дневна задължителна карантина. Карантината не подлежи на отмяна.

Българските граждани и лицата със статут на постоянно, дългосрочно или продължително пребиваване на територията на България и членовете на техните семейства, които представят само един от посочените документи, също се поставят под 10-дневна карантина, която може да бъде отменена, ако лицето представи отрицателен резултат от PCR тест, направен не по-рано от 72 часа след пристигането си в страната.

Също от 7 януари влиза в сила актуализиран списък на държавите по цветови зони. В „зелената зона“ влиза Румъния. В „оранжевата зона“ от същата дата попадат Австрия, Унгария и Люксембург. В „червената зона“ преминават Аржентина, САЩ, Канада, Австралия, Финландия, Швеция, Италия, Испания, Португалия, Черна гора, Малта и др.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Бездомните в София и техният профил са във фокуса на европейско изследване

Бездомните хора в София са значително по-малко, отколкото в големите европейски градове. Това показват оповестените днес данни на международно проучване, обхванало 35 европейски града, по международния проект "Европейско преброяване на бездомността",..

публикувано на 17.11.25 в 16:47

Изкуственият интелект позволява персонализиран подход в българските училища

Учениците от Поколение Z, които в момента са в училище (родени между 1995 и 2012 г.), масово използват в учебната си практика изкуствен интелект. По наблюдения на учителите, става въпрос за над 85% от учениците у нас, които пишат домашни и учат уроци..

публикувано на 17.11.25 в 13:05

Коледата е възможна още от ноември – София в светлини, базари и празничен уют

Тази година Коледа та  "пристигна" в София още през ноември с аромат на греяно вино, канела и празнична магия. Радио България ви препоръчва да посетите някои коледни кътчета в столичния град: За най-нетърпеливите да посрещнат..

публикувано на 17.11.25 в 09:50