Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Приеха на първо четене бюджета за 2022

Снимка: БГНЕС

Народното събрание прие на първо четене бюджета за 2022 година със 129 гласа „за“ и 97 „против“. Според предложената финансова рамка се залага дефицит от 5,9 милиарда лева (близо 3 млрд. евро) или 4,1% от БВП.

Очаква да бъде направен нов дълг от 7,3 млрд. лева (около 3,7 млрд. евро), с голяма част от който ще се покрият стари задължения на страната ни. На заседанието присъстваха и членове на кабинета, сред които вицепремиерът и министър на финансите Асен Василев и вицепремиерът и министър на икономиката Корнелия Нинова. Управляващите защитиха идеята бюджетът да е съсредоточен върху социалната политика и икономическия растеж.

Опозицията, в лицето на ГЕРБ-СДС, ДПС и "Възраждане", отправи критика, че не вижда реформи и дългосрочни политики. ГЕРБ-СДС прогнозираха, че заложените в бюджета параметри са неизпълними. Имаше и конкретни критики за секторните политики, коментирани бяха и въпросите, свързани с инфлацията и цената на електроенергията. Между първо и второ четене, в рамките на следващите пет дни, депутатите ще могат да правят предложения.

Очаква се бюджетът да бъде приет окончателно до края на месеца и да влезе в сила от 1 април, а през лятото ще бъде актуализиран.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

През страната от северозапад ще премине студен за лятото фронт

Във вторник  минималните температури ще са от 17 до 24°, в София – 18°. От северозапад в страната ще навлиза относително студен въздух. Отначало развитие на купеста и купесто-дъждовна облачност ще има над западните и централните райони, а през..

публикувано на 28.07.25 в 18:30

Moody’s: Приемането на еврото е положително, но борбата с корупцията е предизвикателство

"Членството в ЕС и предстоящото приемане на еврото подкрепят институции в България и устойчивостта на управлението, но корупцията остава значително предизвикателство." Това пише в най-новия периодичен преглед за България на международната..

публикувано на 28.07.25 в 09:48
Село Козарево, област Ямбол

България гори! Помощ има, но равносметката е тежка…

Тъжно е това наше българско лято... Жега с температури от над 40 градуса в продължение на дни. А горещините, заедно с безхаберието и човешкото нехайство разпалиха стотици пожари из цялата ни страна.  Втора седмица пожарникари, доброволци и военни..

публикувано на 28.07.25 в 00:27