Червено-белите нишки, които наричаме „мартеници“ от незапомнени времена са неизменна част от живота на българите. С отварянето на границите през последните три десетилетия разбрахме, че някои традиции, които винаги сме смятали само за български, се оказват общи с други съседни държави. Мартеницата е една от тях и беше вписана в списъка на Нематериалното наследство на ЮНЕСКО като съвместна номинация от България, Румъния, Молдова и Северна Македония.
Деца от българското училище „Асен и Илия Пейкови“ в Рим участваха в международната изложба „Мартеницата – Легенда за пролетта“. Събитието се организира за пета година в италианската столица от Института за румънски език в Букурещ, Румънската академия в Рим и посолството на страната в Италия, които са отправили покани към Българския културен Институт, Посолствата на Молдова и на Сърбия.
„Българското неделно училище участва с 3 инсталации с мартеници и един плакат, подарен от кураторите на изложбата „България през стъклото на времето“ Милена Кънева и Ирина Дилкова и от Фондация „Ценности“. Две от инсталациите представляват „Стълбите на живота“, вдъхновени от текстилната скулптора на Маруся и Таня Калимерови „Стълба към небето“.
Животът, като една безкрайна стълба, по която всеки се изкачва или слиза, а закачените мартеници са онзи елемент на надеждата за здраве, дълголетие, плодородие и изобилие, които винаги са съпътствали и продължават да следват българина. В изложбата нашите деца представиха и напъпило прасковено дръвче, окичено с най-различни мартеници, изработени от сръчните им ръчички“ – информира ни създателката на училището Венета Ненкова.
Редактор: Елена Каркаланова
Снимките са предоставени от Венета Ненкова от Рим
С кратък видео калейдоскоп от "неразказани истории" на достойни българи – учени, предприемачи, инженери, художници, допринесли за доброто име на страната ни пред света, започна един нетрадиционен обществен форум, който демонстрира постиженията на една..
По информация на Генералното консулство на България във Валенсия към момента няма данни за загинали или пострадали български граждани , съобщиха за БНР от пресцентъра на МВнР. Не са постъпвали и сигнали от бедстващи наши сънародници...
Писател, преводач, журналист, представител на българите в Комитета на националните малцинства в Албания, Милена Селими не спира да популяризира българската литература, култура, ценности и традиции. Едно от най-новите й професионални постижения е..
Две възпитанички на Българското училище “Св. св. Кирил и Методий” в Йордания представиха страната ни на събитие в своето училище “Хади ал Мухаммади” в..