Червено-белите нишки, които наричаме „мартеници“ от незапомнени времена са неизменна част от живота на българите. С отварянето на границите през последните три десетилетия разбрахме, че някои традиции, които винаги сме смятали само за български, се оказват общи с други съседни държави. Мартеницата е една от тях и беше вписана в списъка на Нематериалното наследство на ЮНЕСКО като съвместна номинация от България, Румъния, Молдова и Северна Македония.
Деца от българското училище „Асен и Илия Пейкови“ в Рим участваха в международната изложба „Мартеницата – Легенда за пролетта“. Събитието се организира за пета година в италианската столица от Института за румънски език в Букурещ, Румънската академия в Рим и посолството на страната в Италия, които са отправили покани към Българския културен Институт, Посолствата на Молдова и на Сърбия.
„Българското неделно училище участва с 3 инсталации с мартеници и един плакат, подарен от кураторите на изложбата „България през стъклото на времето“ Милена Кънева и Ирина Дилкова и от Фондация „Ценности“. Две от инсталациите представляват „Стълбите на живота“, вдъхновени от текстилната скулптора на Маруся и Таня Калимерови „Стълба към небето“.
Животът, като една безкрайна стълба, по която всеки се изкачва или слиза, а закачените мартеници са онзи елемент на надеждата за здраве, дълголетие, плодородие и изобилие, които винаги са съпътствали и продължават да следват българина. В изложбата нашите деца представиха и напъпило прасковено дръвче, окичено с най-различни мартеници, изработени от сръчните им ръчички“ – информира ни създателката на училището Венета Ненкова.
Редактор: Елена Каркаланова
Снимките са предоставени от Венета Ненкова от Рим
В 05:00 часа българско време, на 28 октомври, изборният ден зад граница приключи по Западното крайбрежие на САЩ и Канада. В САЩ бяха разкрити 53 секции, а в Канада - 15. Все по-малко българи гласуват в Лас Вегас Надя Стоянова, Бостън: Всички..
Защо гласувам? – въпрос, който води действията ни в ден на избори. "Хората, които не могат да си отговорят по принцип не гласуват", казва Венци Георгиев. Той е член на избирателната секция в Лас Вегас, САЩ. Казва, че в този американски град..
Спокойно протича изборният ден и в Дуисбург. Очаква се, както и на предходните избори, в германския град да гласуват между 300 и 400 души. Предпочитанията си сънародниците ни изразяват само с хартиени бюлетини. „ На предишни избори сме наблюдавали..
Нуредин Нурединай произхожда от историко-географската област Го̀ра в Североизточна Албания, в която 90 % от жителите се самоопределят като българи..