Втора седмица продължава войната, предприета от Русия срещу съседна Украйна. Конфликтът, избухнал на 24 февруари, принуди над милион и половина украински граждани да потърсят спасение и нов живот в съседни, а и по-далечни европейски държави. Сред тях е и България – в страната ни вече проплакаха бебета, които поеха първата си глътка въздух далеч от родината. Често тук пристигат сами жени с по няколко деца – свои и чужди, за да потърсят убежище от ужаса на войната. „Децата са травмирани психически. Те не могат да понесат и изразят своите страхове“, обяснява актуалната обстановка Светлана Тарабанова от Женски консорциум на Украйна.
Стотици българи оказват помощ, предоставят грижа и настаняване на майки и деца от Украйна. Според психолозите, много важно е като следваща стъпка на непълнолетните да се подсигури достъп до образование, което би внесло частица нормалност в ежедневието им.
В тази връзка българското министерство на образованието обяви, че започва процес за интегрирането на децата от Украйна в образователната ни система. В интервю за Нова телевизия министър Николай Денков разясни стъпките, които украинските граждани трябва да предприемат, за да уредят дълготрайното си пребиваване у нас, както и обучението на своите деца в ученическа възраст.
„Във всеки един момент с помощта на Агенцията за бежанците и Министерството на вътрешните работи, както и още на граничния пункт, те могат да подадат молба, че искат да получат статут на бежанци или търсещи убежище в България. Следва кратка проверка от службите, като придобивайки този статут, те вече имат право да подадат молба за прием на децата им в училище – посочи образователният министър. – Всички училища и регионални управления на образованието в страната, вече разполагат с молби, които бежанците могат да подават. Няколко десетки подобни вече са подадени и очаквам броят им да се увеличи.“
В образеца на заявление, което родителите от Украйна трябва да попълнят и подадат в Регионалните управления на образованието се посочва майчиният език на детето, дали владее в някаква степен български или други европейски езици, къде и кой клас е завършило в своята страна. Консултации могат да се получат на Горещия телефон на Министерството на образованието и науката 0800 16 111.
Деца, чийто родители имат двойно гражданство, получават директен достъп до образователните институции, без да преминават през тази процедура – уточни още проф. Денков.
Децата, които остават в зоната на военните действия
В обръщение към британските депутати президентът Володимир Зеленски оповести, че жертва на войната в Украйна вече са над 50 деца. По данни на УНИЦЕФ децата, чийто живот е поставен в риск, вследствие на военните действия в Украйна, са 7,5 милиона, а страната вече са напуснали над 800 хиляди деца. „Трябва да защитим всички деца в Украйна, те се нуждаят от мир“ – призова изпълнителният директор на организацията Катрин Ръсел. Към тях е насочена и благотворителната кампания на българската неправителствена организация „Национална мрежа за децата“. Тя ще продължи половин година, като всички събрани средства ще бъдат дарявани на две украински организации – „Партньорство за всяко дете“ и „Женски консорциум на Украйна“, които работят на място. „Всеки, който желае, може да направи своето дарение онлайн“– обясни пред БНР изпълнителният директор на българската организация Георги Богданов.
„Те полагат грижи и подпомагат развитието на децата. Средствата, които им даряваме, ще могат да се използват за закупуване на всичко, от което ръководствата им преценят, че се нуждаят.“
Доказателство, че емпатията, човечността и желанието да правиш добро за другиго не познава ограниченията на пол, раса или националност е и кампанията „Обединени за мир“, чийто двигател е сдружението „Съвет на жените бежанки в България“. Неговият председател, иракчанката Линда Ауанис също отправи апел към всички да даряват топли дрехи, хигиенни материали или парични суми по избор, с които да бъдат закупени ваучери за храна за нуждаещите се.
„Даренията си може да оставите на място или изпратите по куриер в офиса ни на адрес София 1000, ул. „Екзарх Йосиф“ 95, или да ни посетите в склада за разпределяне на хуманитарна помощ на ул. „Искър“ 51, всеки вторник и четвъртък“ – допълва Линда.
Съставил: Йоан Колев
Снимки: УНИАН, БГНЕС
В предаването на 21 февруари говорим за Международния ден на майчиния език. Поглеждаме към темата за опазването на езиковото и културното многообразие от два различни ъгъла – имигрантите в България и българите в чужбина. Мечтата на три поколения..
В събота , 22 февруари, ще остане студено. Ще преобладава слънчево време с временни увеличения на облачността, средна и висока. Преди обяд на места в равнините ще има мъгла. Ще духа слаб източен, в Източна България до умерен северен вятър...
За трета поредна година расте броят на младите лекари, които искат да останат в България след завършването си. Това показват резултатите от анкета сред 224 български абсолвенти от Випуск 2024 на Медицинския факултет към Медицински университет-София. 74,3%..
На 21 февруари се отбелязва Международният ден на майчиния език, вписан в календара на Организацията на обединените нации за образование, наука и..
В брой 39 на предаването слушайте: За България и Венсан Дюпюи, или как един французин решава да стане учител у нас - среща с дългогодишния..
В предаването на 21 февруари говорим за Международния ден на майчиния език. Поглеждаме към темата за опазването на езиковото и културното..