Всеки украински гражданин, който пожелае да му бъде предоставен временен статут за закрила ще има достъп до здравеопазване и други социални услуги. Това стана ясно на първия брифинг на сформираната към правителството Оперативна координационна група, която планира и организира действията на държавните институции за евакуация и настаняване пристигащите в България бежанци от Украйна. Ръководителят на групата Валери Рачев обяви, че моделът за предоставяне на временна закрила вече е променен и на ГКПП работят предварителни приемателни пунктове. Документът за закрила ще се получава директно на границата и ще дава много повече права, отколкото международния статут за бежанци. Очакванията са системата да заработи от понеделник 14 март. За всички, които вече са избягали от войната в Украйна и са потърсили закрила в България, заявленията ще могат да бъдат подавани в областните структури на МВР.
До този момент капацитетът на хотелите е 40 хиляди легла, събират се данни и за капацитета на държавните и общински бази. Рачев допълни, че вече има изпратени шестима консули на границите на Украйна с Молдова и Румъния, които ще дават предварителна информация за пристигащите към България. Създадена е и организация за транспорта. На разположение са 12 автобуса на Министерството на отбраната, работи се и с частни превозвачи, а местните власти ще организират вътрешното транспортиране.
По отношение на финансирането на организацията за прием на граждани от Украйна, вицепремиерът по ефективно управление Калина Константинова коментира, че се обсъжда подкрепа от ЕС за държавите, но за момента местните власти ще разчитат на настоящия си бюджет. По думите на Константинова, общините имат кризисни планове, които трябва да бъдат организирани и приведени в действие спрямо новия подход на държавата.
Министърът на околната среда и водите Манол Генов обяви за защитени две вековни дървета, всяко от които е на приблизителна възраст 200 години, съобщиха от ведомството. Едното е от вида бял бряст (Ulmus laevis) с обиколка на стъблото 4,00 м и..
В деня, в който православната църква празнува Събор на свети архангел Михаил, в Националния археологически резерват "Деултум-Дебелт" ще бъдат отбелязани 1160 години от покръстването на българския народ. На събитието ще присъстват..
В "България днес" на 07 ноември слушайте: 05:14 - Актуално от България 13:08 – По съседски – новини от Балканите 22:12 – Делници и празници в неделното училище „Св. Св. Кирил и Методий“ в Атина 38:54 – Ново изследване хвърля..
Премиерът Росен Желязков ще участва в тържествените чествания по повод 140-ата годишнина от Сръбско-българската война, които ще се проведат, днес, 7..
В "България днес" на 07 ноември слушайте: 05:14 - Актуално от България 13:08 – По съседски – новини от Балканите 22:12 – Делници и..
В събота минималните температури ще са от 7 до 12°, в София ще е около 8°. В сутрешните часове на места в равнините видимостта ще бъде намалена...