Всеки украински гражданин, който пожелае да му бъде предоставен временен статут за закрила ще има достъп до здравеопазване и други социални услуги. Това стана ясно на първия брифинг на сформираната към правителството Оперативна координационна група, която планира и организира действията на държавните институции за евакуация и настаняване пристигащите в България бежанци от Украйна. Ръководителят на групата Валери Рачев обяви, че моделът за предоставяне на временна закрила вече е променен и на ГКПП работят предварителни приемателни пунктове. Документът за закрила ще се получава директно на границата и ще дава много повече права, отколкото международния статут за бежанци. Очакванията са системата да заработи от понеделник 14 март. За всички, които вече са избягали от войната в Украйна и са потърсили закрила в България, заявленията ще могат да бъдат подавани в областните структури на МВР.
До този момент капацитетът на хотелите е 40 хиляди легла, събират се данни и за капацитета на държавните и общински бази. Рачев допълни, че вече има изпратени шестима консули на границите на Украйна с Молдова и Румъния, които ще дават предварителна информация за пристигащите към България. Създадена е и организация за транспорта. На разположение са 12 автобуса на Министерството на отбраната, работи се и с частни превозвачи, а местните власти ще организират вътрешното транспортиране.
По отношение на финансирането на организацията за прием на граждани от Украйна, вицепремиерът по ефективно управление Калина Константинова коментира, че се обсъжда подкрепа от ЕС за държавите, но за момента местните власти ще разчитат на настоящия си бюджет. По думите на Константинова, общините имат кризисни планове, които трябва да бъдат организирани и приведени в действие спрямо новия подход на държавата.
Вече век лесовъдите в България организират Седмица на гората . Тържествен концерт "Век от вечността" на 7 април ще даде официално начало на инициативите, посветени на белите дробове на Земята. Навършват се 100 години от началото на инициативата..
Проверките на Главна дирекция “Национална полиция” и областните дирекции на Министерството на вътрешните работи ще продължат и през следващата седмица, за да бъде обхваната цялостната картина – къде, какви и колко са рисковите трасета, както и до..
Шофьорите, които ще пътуват днес и в следващите дни, да подготвят автомобилите си за зимни условия, призоваха от Агенция "Пътна инфраструктура". Метеорологичната прогноза вещае влошаване на времето, валежи от дъжд и сняг и силен вятър. В..
Вече век лесовъдите в България организират Седмица на гората . Тържествен концерт "Век от вечността" на 7 април ще даде официално начало на..
Министерството на външните работи съветва българските граждани стриктно да спазват въведените забрани за движение в няколко американски щати заради..
Дългоочакваният парад на лалета в Университетска ботаническа градина Балчик е в своя пик. Тази година палитрата от цветове включва над 45 000 луковици ...