Всеки украински гражданин, който пожелае да му бъде предоставен временен статут за закрила ще има достъп до здравеопазване и други социални услуги. Това стана ясно на първия брифинг на сформираната към правителството Оперативна координационна група, която планира и организира действията на държавните институции за евакуация и настаняване пристигащите в България бежанци от Украйна. Ръководителят на групата Валери Рачев обяви, че моделът за предоставяне на временна закрила вече е променен и на ГКПП работят предварителни приемателни пунктове. Документът за закрила ще се получава директно на границата и ще дава много повече права, отколкото международния статут за бежанци. Очакванията са системата да заработи от понеделник 14 март. За всички, които вече са избягали от войната в Украйна и са потърсили закрила в България, заявленията ще могат да бъдат подавани в областните структури на МВР.
До този момент капацитетът на хотелите е 40 хиляди легла, събират се данни и за капацитета на държавните и общински бази. Рачев допълни, че вече има изпратени шестима консули на границите на Украйна с Молдова и Румъния, които ще дават предварителна информация за пристигащите към България. Създадена е и организация за транспорта. На разположение са 12 автобуса на Министерството на отбраната, работи се и с частни превозвачи, а местните власти ще организират вътрешното транспортиране.
По отношение на финансирането на организацията за прием на граждани от Украйна, вицепремиерът по ефективно управление Калина Константинова коментира, че се обсъжда подкрепа от ЕС за държавите, но за момента местните власти ще разчитат на настоящия си бюджет. По думите на Константинова, общините имат кризисни планове, които трябва да бъдат организирани и приведени в действие спрямо новия подход на държавата.
В събота, 12 април, ще има значителна облачността, на много места с валежи от дъжд, интензивни и значителни по количество в централните райони. Почти без валежи ще се задържи в Североизточна България. През нощта вятърът ще отслабне, утре ще се..
От създаването си на 11 април 2022 година, Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии – INSAIT постигна редица успехи и продължава да позиционира България на световната технологична карта. Няколко значими проекта бележат този..
Парламентът прие на второ четене промени в Закона за електронните съобщителни мрежи и физическа инфраструктура. Целта е да се съкратят сроковете за издаване на документи при строеж и въвеждането в експлоатация на цифрови технологии, предава..
Шофьорите да карат максимум с 130 км в час на магистралите – с десет по-малко от сега разрешената скорост, решиха депутатите от парламентарната Комисия..
Българският научноизследователски кораб "Св. св. Кирил и Методий" (НИК 421) ще бъде тържествено посрещнат днес на морската гара във Варна. Лошото време..
В брой 46 на предаването слушайте: За българската емиграция в Кипър и нуждата от български училища за децата на нашите сънародници – интервю с..