24-часовия арест на бившия премиер Бойко Борисов, финансовият министър в последния му кабинет Владислав Горанов и шефа на правителствения пресцентър Севдалина Арнаудова на 17 март е водеща вътрешнополитическа тема в България, а сагата с взаимни обвинения между прокуратура и МВР продължава. Дали обаче правителството ще успее да докаже, че прави крачки към реализация на обещанието, с което партия „Продължаваме промяната“ спечели лидерска позиция в управлението, а именно „нулева толерантност към корупцията“, предстои да разберем.
„Като триумф на безправието, безсилието и подмяната“ обаче определи арестa на тримата юристът Любомир Талев пред сайта Novetica и уточни: „Безправие, защото пред обществеността така и не бяха представени доказателства и аргументи, което налага неотложността да бъде арестуван един човек, без санкция на независимата съдебна власт... Триумф на подмяната, защото т.нар. „партии на протеста“ дойдоха на власт с обещание за правосъдна и съдебна реформа, за законност, за утвърждаване на правовата държава, за гарантиране независимостта на съдебната власт. В същото време виждаме точно обратното.“В интервю за БНР, депутатът от ГЕРБ Дани Каназирева заподозря, че арестът на Борисов е вследствие на поръчка, при това от действащия министър-председател Кирил Петков.
Председателят на парламентарната група на „Демократична България“ Христо Иванов от своя страна счита, че тези действия на органите на реда е трябвало да се случат, тъй като има „страшно много въпроси към Бойко Борисов“ и другите задържани, за които не е имало отговор.
Опитът на бившите управляващи от ГЕРБ, и настояща най-голяма парламентарна опозиционна сила, да представят случилото се като битка между лошата държава и добрия Борисов, едва ли ще се увенчае с успех, прогнозира политологът Страхил Делийски:
„Със сигурност ще повлияе като стимул за сплотяване на партията. Само преди седмица, на своя конгрес, от партията заявиха, че ГЕРБ е Борисов и Борисов е ГЕРБ. Всяка общност реагира по този начин, когато е под заплаха. Партията обаче няма как да расте, защото Борисов е онова, което ги държи живи, но им пречи да се развиват в една динамична политическа среда.“ В интервю за БНР Пловдив политологът отчете още, че малък сплотяващ ефект от акцията е налице и за управляващата коалиция.
„Не виждам какво спечелиха от това, освен че за пореден път казаха – ние сме добрите, прокуратурата е лоша“ – заяви своята гледна точка по случая политологът Димитър Ганев, коментирайки действията на МВР.
„Трябва да имаш неопровержими доказателства, за да предприемеш подобно нещо, при това „по неотложност“. В момента, в който изтекоха 24-те часа, политическият ефект от задържането е, че се стигна до частична реабилитация на ГЕРБ и Борисов. Не знам какво са си представяли управляващите, но стореното, има силата да се върне като бумеранг.“Според вицепремиера и министър на финансите Асен Василев обаче излизането от ареста на Бойко Борисов и на Владислав Горанов без повдигнати обвинения е „провал на прокуратурата, а не на правителството".
„Виждаме отказ на прокуратурата да образува досъдебно производство и да започне събиране на доказателства – убеден е той. – Няма значение как се казваш, за всички трябва аршинът да е еднакъв. МВР извърши нормално следствено действие. Този процес ще продължи. Прокуратурата не е отказала да образува досъдебно производство, чака допълнително информация.“
Съставил: Йоан Колев
Снимки: БГНЕС
На официална церемония в Берлин българският разследващ журналист Христо Грозев получи наградата си за Европейски журналист на годината. Той беше ключова фигура при издирването на бившия мениджър на Wirecard Ян Марсалек в Москва, както и при..
Белоградчишкото село Салаш е домакин на второто издание на единствения по рода си Фестивал на трънката. По нашите земи диворастящото растение от незапомнени времена се използва за билколечение, като се събират не само плодовете, но също семена и листата...
Започва най-голямото лекоатлетическо събитие в България – Wizz Air Sofia Marathon 2025 . На 11 и 12 октомври улиците на София ще се превърнат в сцена на спорт и култура. За поредна година организаторите отчитат рекорден интерес от страна на..
В "България днес" на 10 октомври слушайте: 01:40 – Актуално от България и сънародниците по света 13:14 – По съседски – обзор на..
В събота , 11 октомври, през страната ще премине атмосферно смущение . Минималните температури ще са от 8 до 13°, в София – 10°. След нощните валежи..
Три нови електрически локомотива “Сименс Смартрон” влизат в експлоатация от днес, съобщи транспортният министър Гроздан Караджов. Два от тях ще..