Вече месец и 10 дни живеем в нова реалност, продиктувана от войната в Украйна. Мащабите на промените все още не са съвсем ясни, но обществото ще трябва да се приспособи към тях възможно по-скоро. Безспорно е, че всяка такава трансформация изисква време, особено ако едва до съвсем скоро, трябваше да се справяме с друг, невидим враг – вируса, предизвикал световна пандемия.
„Ние едва излязохме от пандемията, а сега сме изправени пред най-комплексната геополитическа, икономическа и финансова криза, която светът след Втората световна война познава“ – посочи макроикономистът професор Димитър Иванов в интервю за bTV.
Според него, инфлацията е нещо напълно естествено в подобни времена, но тя не се дължи изцяло на войната.
„Инфлацията у нас започна да се покачва още преди нея, през 2020-21 година, а блокираните доставки, забавянето на материали и проблеми с недостиг на суровини, имаше още тогава“ – заяви Иванов.
И все пак, докога ще продължи нарастването и реалистични ли са очакванията за нормализация на цените на пазара на стоки и услуги в България?
В интервю за БНР Пловдив икономистът Красен Станчев беше категоричен, че овладяването на инфлационните процеси трудно ще се случи в рамките на настоящата година:
„Много е вероятно до края на годината инфлацията да стане двуцифрена, което вероятно ще удвои цените на някои стоки. Догодина вероятно нещата ще се успокоят и няма да има подобна инфлация, ако не подействат други фактори – продължаване на войната, преминаването ѝ в партизанска такава или друго.“
В следващите няколко години ще трябва да се примирим и заживеем с по-високите цени, тъй като те са обусловени от редица фактори в световната икономика, твърди финансистът доц. Виктор Йоцов в интервю за програма Хоризонт на БНР.
„Енергоносителите са доста сериозен фактор за инфлационното напрежение, но тя не се дължи само на това. Вече повече от 10 години ние се намираме в условия на близки до нулата лихвени проценти, огромно увеличаване на паричното предлагане и резерви на парите в банките и огромно увеличаване на публичния дълг. Всички тези фактори водят до тази инфлация, която дори е до известна степен закъсняла, защото опасенията, че натрупаната ликвидност и тези огромни дългове, които се приеха – в крайна сметка идва сега под формата на инфлация. Именно затова аз считам, че овладяването на цените на енергоносителите няма да е достатъчно, за да се спре инфлацията.“
Убеждение, че ръстът на цените ще продължи, изразява и политологът Александър Димитров.
„Ние не сме нетен износител на енергийни ресурси, така че според мен ще продължи да се вдига стойността им. И с продължаване на международната обстановка такава, каквато е, имайки предвид изчерпаемото количество на горива, което е в България, може да имаме съвсем други цени лятото, ако тенденциите продължат.“
Възможен ефект върху инфлацията може да окаже cмянa в пoлитиĸaтa нa цeнтpaлнитe бaнĸи – счита икономистът Стоян Панчев. Но доколко полезен би бил подобен ход?
„Hoвocъздaдeнитe пapи ce вливaт в иĸoнoмиĸaтa чpeз paзнooбpaзни фиcĸaлни пpoгpaми, a вeчe вътpe в cиcтeмaтa пpeдизвиĸвaт pязъĸ cĸoĸ в тъpceнeтo. Πpeдлaгaнeтo нe мoжe дa oтгoвopи нa изнeнaдвaщoтo нoвo тъpceнe, peзyлтaтът oт тoвa винaги ca пo-виcoĸи цeни, дeфицити и лошо ĸaчecтвo – посочва той в коментар пред economic.bg. – Πpeĸpaтявaнe нa пpoгpaмитe зa пoĸyпĸa нa aĸтиви и вдигaнe нa лиxвeния пpoцeнт обаче може да дoвeде дo пpoблeми c пoгacявaнeтo нa ĸpeдити, дo фaлити, дo бeзpaбoтицa или рецесия“ – предупреждава икономистът.
Панчев отправи съвет към българското правителство да отложи влизането на страната в еврозоната за периода след кризисните години, в които живеем сега.
Съставил: Йоан Колев
Снимки: БГНЕС, БНР - архив, архивЗа пореден път Българското национално радио раздаде годишните си отличия "Сирак Скитник". Голямата награда беше връчена от вицепрезидента Илияна Йотова на Цвети Радева, водещ на фолклорното предаване "Имат ли песните спиране" по програма..
През нощта над източните райони облачността ще остане значителна. Над останала част от страната ще бъде ясно. На повечето места ще бъде почти тихо. Около и след полунощ на места в котловините и низините ще се образува мъгла и ще има намалена видимост...
Българското национално радио отбелязва 90 години от създаването си с тържествен концерт в Софийската опера с участието на всичките си музикални състави. БНР на 90 години – история на гордост и без предразсъдъци! Преди това, по традиция,..
Историята – това е действителността в непрекъснатото ѝ развитие. От гръцки – ιστορία – това е "проучване, познание, придобито чрез изследване". Днес..
С гордост и в очакване на големия ден – 25 януари! Така ще премине петъчната „България днес“ в навечерието на 90-ата годишнина на Българското национално..
Българското национално радио отбелязва 90 години от създаването си с тържествен концерт в Софийската опера с участието на всичките си музикални..